| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a întrebat:

Eu am tenul gras cu cosuri si puncte negre. As vrea sa folosesc fond de ten ca sa le acopar, deoarece nu ma simt bine cu ele la vedere. Si nu stiu daca la varsta mea e bine sa folosesc fond de ten ( am 13 ani, implinesc 14 in iunie ). Ce ziceti, e ok?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fondul de ten nu se aplică pe o piele cu probleme, să fie foarte clar.
Trebuie să tratatezi coșurile cu tinctură de propolis, săpun cu sulf, creion pentru coșuri.
Pentru punctele negre, mergi pe o baie de aburi, apeși cu "pernițele" din vârful degetelor zonele afectate până la ieșierea lor completă, apoi aplici comprese reci cu ceai de mușețel pentru închiderea porilor.
Punctele negre apar din cauza prafului și a nedemachierii dar și sebumul contribuie cu "succes" la formarea lor.
Preventiv, seara, demachiere chiar dacă peste zi nu ai aplicat niciun strat de machiaj, un tonic matifiant (acesta din urmă reduce "fabricarea" de sebum în exces și nu mai ai nici tenul gras.
După ce ai tenul curat, numai atunci poți să aplici un fond de ten pentru piele sensibilă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu e prea ok pentru ca de la fondul de ten risti ca, cosurile sa se inmulteasca, curata-ti fata zilnic cu o solutie tonica

| andreeadenisa22 a răspuns:

Poti folosi, normal, dar de la fondul de ten ti de imbatraneste tenul, deci parerea mea este sa mergi la un dermatolog care sa-ti recomande o crema potrivita pentru problema ta.winking

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Tzukushi a răspuns:

Buna, citeste experienta mea personala cu fondul meu de ten preferat pentru TEN GRAS

http://mariabeautytips.blogspot.ro/......u-ten.html

| DaYannaDG a răspuns:

Da, poti folosi!
Am o prietena care a inceput sa foloseasca fondul de ten de la 12 ani jumate' sau cam asa ceva, oricum sub 13 ani.
Nu ti se intampla nimic, foloseste-o cu incredere!
Bye!

| CăpshuniikMikkkk a răspuns:

Nu e prea bine la varsta ta cu fond de ten deoarece daca te dai cu el exista riscul sa iti apara mai multe cosuri pentru ca strica tenul, mai ales ca ai 13 ani. Mai bine sa te dai cu (,) creme sa iti mai dispara din cosuri si puncte negre. Asta e parerea meawinking.