| Sadface4ever a întrebat:

faptul ca imi povestesc aici intamplarile ma face sa fiu si mai aniti sociala dar nu conteaza.
Cam de jumatate de an m-am mutat la alta scoala si gen, eram cam timida si trista. Adica la cealalta scoala aveam mai multi prieteni buni si ii cunosteam de vreo 7 ani. Acum sunt in a 7-a.
Si la inceput nu prea am fost bagata in seama, a trebuit eu sa ma tin dupa grupuletele de copii. Pana la urma nu mi- facut nici un prieten mai apropiat ( bff ) asa ca am inceput sa ma demoralizez intr-una si sa ma gandesc ca poate sunt prea urata, prea inalta, prea grasa, prea enervanta, prea naiba. Nici diriga, in loc sa ma ajute sa ma integrez, m-a mutat de langa o fata ok, in ultima banca si singura si mi-a mai pus si un 8 din nimic numai ca sa nu-mi mai iasa media 10...
Pana la urma, eu eram chiar ok de fel, doar ma consideram un deseu inutil uitat langa gunoi.
Macar mai vorbeam cu fostii colegi, ma mai duceamla patinoar sau la mec.
Cand a vazut ca nimeni din recenta mea clasa nu mai vorbea cu mine, ma evitau, ma vorbeau de rau si chiar si in fata imi ziceau : uite-o si pe asta, sta singura si pe telefon.
Atunci am stat sa ma analizez si sa rezolv potentialele probleme ale mele legate si de fizic si de comportament. Am fost si la o sedinta la psiholog care m-a ajutat sa imi descopar si talentele si defectele.
Pana la urma, m-am schimbat, am inceput sa ma cam bag in vorba, sa stau pe langa alte grupuri si sa le fac pe plac tuturor ( ba cumparam suc, ciocolata, bomboane ).
Si daa... Acum poate ziceti ca daca cineva vrea sa imi fie prieten/a nu ar fi doar pentru dulciuri si anumite gesturi.
Dar ei chiar nu ma cunosteau, voiam doar sa ma cunoasca si sa isi dea seama ce persoana ok sunt. Am inceput sa ma joc si anumite jocuri care nu imi placeau, dar acum le consider interesante.
Chiar si asa s-a intamplat( si-au dat seama ca-s de treaba ), uni prieteni au ramas, altii m-au lasat la greu, iar altora nu le mai pasa de mine.
Acum am doar 4 prietene mai bune, alte 7 cu care vorbesc din an in Paste si 2 pe care le urasc si cred ca sentimentul e reciproc.
Ce parere aveti? Merita sa le acord mai multa atentie, sa cumpar mai multe chestii pentru ei ( in special bomboane si suc ) ca sa petreaca mai mult timp cu mine si ca sa imi dau seama daca chiar a meritat?
Vreau pareri, nu comentarii proaste sau fara rost, pentru ca din cate ati citit, nu cred ca par proasta sau paranoica.
Nu vreau sa imi bat capul cu cei care comenteaza aiurea.

2. Ce ar trebui sa fac sa ma bage si ei in seama? Vreau raspunsuri concrete si detaliate daca se poate.

Multumesc fain.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este trist ca trebuie sa-ti faci prieteni mituindu-i cu bomboane si alte duclciuri, cand corect ar fi sa-ti faci prieteni pentru felul tau sincer si deschis pe care-l ai, sa te inconjori de prieteni adevarati, nu d eprieteni pe care-i cumperi, pentru ca astia nu-ti sunt prieteni adevarati!
Acum, depinde ce vrei tu de la viata!
Sa ai pupi-n-curisti care sa mearg dupa tine, doar pentru ca ii momesti cu bombonica si care te vor parasii cand bugetul tau va scade, ori sa ai 1-2 prieteni adevarati, care sar pentru tine in foc, la nevoie?