| ana_2137 a întrebat:

imi place mult poza asta http://upload.wikimedia.org/......King2b.jpg ( este vorba despre Shirley Temple) si nu o gasesc wallpaper vreau s-o pun pe desktop dar e prea mica, vreau ca wallpaper, ma ajutati va rog? FUNDA promit.

Răspuns Câştigător
| metatheory a răspuns:

Dai click pe imagine si salvare. Apoi deschizi Paint si File->Open "Imaginea ta". Nu poti sa o selectezi direct in Control Panel-Display->Desktop-Background, pentru ca daca setezi strech o va afisa deformat(imaginea ta nu are acelasi raport inaltime/latime cu a ecranului).
In paint selectezi o zona din partea superioara a imaginii cu latimea egala cu imaginea originala si inaltimea ceva mai putin decat jumatate din imaginea initiala(sa zicem unde incepe gatul femeii).Dai apoi Copy.
Deschizi un nou fisier in Paint. Te duci la Image->Attributes si setezi dimensiuna imaginii la sa zicem: W=215 si H=200.
Dai paste. Imaginea ta copiata va aparea in noul fisier. Salvezi imaginea.
Te duci apoi in Control Panel->Display->Desktop-Background Si dai Broswse. Selectezi imaginea salvata din fisierul nou. Alegi apoi Position= Strech. Dai Ok.
Asta ar trebui sa-ti afiseze imaginea corect nedeformata, partea care te intereseaz(capul actritei), paltonul nu te intereseaza.