| secretbby a întrebat:

Buna TPU~:*Imi puteti spune si mie pentru ce este bun team viewer si ce riscuri presupune?

2 răspunsuri:
| RosaL a răspuns:

De multe ori se intampla sa ajungem intr-o situatie in care avem nevoie de ajutorul unui prieten pentru repararea calculatorului. Daca ati incercat sa accesati de la distanta calculatorul unui utilizator mai putin tehnic stiti foarte bine cat poate dura configurarea corecta a programului de control de la distanta. Acum ceva timp am descoperit programul TeamViewer. Acest program este de departe cel mai usor program de control de la distanta al calculatorului pe care l-am folosit. Programul este gratuit daca nu il folositi intr-un scop comercial.
Deci acest program este pentru ca un alt utilizator de pe alt compiuter sa poata intra in calculatorul tau si sa te poata ajuta daca ai probleme el poate vedea absolut tot ce ai in calculator poze, filme, programe etc. Insa acest utilizator poate intra in calculatorul tau de pe al lui doar daca ii spui parola, asa ca nu poti avea probleme. Stiu de un caz cind unei persoane ia intrat cineva in calculator si facea diverse lucruri ca de ex: descarca programe, stergea filme, vedea pozele ca si cum ar sta pe calculatorul sau iar persoana respectiva careia ia intrat necunoscutul pe calculator vedea tot ce face necunoscutul ...nu stiu prin ce programa insa cred ca asemanatoare ca aceasta ...ai grija.
Sper ca te-am ajutat. Fundahappy

| JoMo a răspuns:

Pai poti folosi tam viwer in caz ca un prieten are nevoie de niste ajutor cu instalarea unor programe sau instalarea lor doar daca este si el de acord. In ceea ce presupune ricurile... ID-ul de la team viwer ramane acelasi, dar password-ul se schimba de fiecare data dupa ce il schimbi, deci sunt sanse foarte mici ca cineva sa iti intre in calculator cu ajutorul acestui program.