| Beibiiis a întrebat:

Intrebarea mea este legata din nou de menstruatie! Am 12 ani am 41 kg. si 1, 60 aproape inaltime. Stiu, stiu sunt foarte slaba sad. Mi-a crescut parul pubian si la subrat si putini cosi pe frunte! Am si acele scurgeri vaginale de aproximativ un an. Intrebarea mea este : Este posibil sa-mi vina ciclul? Intreb asta deoarece nu sunt destul de dezvoltata si. Pe de o parte as vrea sa-mi vina deoarece o sa ma dezvolt mai mult probabil dar pe o parte nu deoarece trebuie sa fiu mult mai responsabila. Ce se va intampla cand imi va veni, ce trebuie sa fac / sa nu fac, o sa ma dezvolt, este posibil sa-mi vina curand?
Astept raspuns!happy Dau fundita la cel mai bun raspuns iar la celelalte raspunsuri vot!

Răspuns Câştigător
| ScarlettMegan a răspuns:

Dupa ce spui e posibil sa iti vina. Depinde daca te doare si stomacul sau ai foarte des schimbari de dispozitie. De la suparata la vesela sau ignoranta... Orice. Nu conteaza daca esti sau nu dezvoltata. Dezvoltarea incepe dupa de obicei. Daca te doare stomacu si vrei sa il calmezi poti sa iei un prosop mic sa il uzi si sa il bagi la microunde foarte putin(sa nu se arda) si pune-l unde te doare cel mai mult. Iar daca iti vine nu te speria. Poate vei sesiza la un moment dat o pata rosie-maronie pe interiorul chilotului. Asta ti se va intampla cu cateva ore inainte sa iti vina menstruatia in fiecare luna. E un fel de semnal de alarma. Pune-ti un tampon pe care il schimbi cat mai des in timpul zilei. Dupa cat de mult iti curge sangele menstrual. Da, te vei dezvolta, iti vor creste sanii iar hormonii (fac sa te rusinezi cand vezi un tip super-dragut care se uita la tine) reactioneaza derutandu-te si nestiind ce se intampla, incepi sa capeti forme bine conturate ale corpului... etc. Ah si daca ti se intampla cumva sa te doara sanii rau de tot nu te speria. Asta inseamna ca ei se maresc. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui. Funda?:X

4 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Buna!
De obicei ciclul vine la minim un an de la inceperea scurgerilor vaginale si cresterea parului pubian.
Nu-i nici o graba.De obicei te ia pe nepregatite.Dar cand se intampla, vei observa niste picaturi de sange pe chilot.Nu te speria.Cel mai bine ii spui mamei tale.Eu asa am facut,desi m-am simtit cam jenata si m-am inrosit ca un rac :))
In timpul menstruatiei trebuie sa porti tampoane, pe care le schimbi de mai multe ori pe zi in functie de hemoragie. Daca nu le schimbi la vreme, risti sa faci vreo infectie.
Probabil o sa te doara si burta.Simptomele difera la fiecare fata.S-ar putea ca inainte sa-ti vina menstruatia sa ai dureri de cap,de spate.
In perioada asta trebuie sa stai linistita,nu fa efort,odihneste-te,daca ai dureri pune o pernuta calda la spate sau pe burta,cum te simti mai bine,dar ai grija:nu sta la caldura prea mare pentru ca poti face o hemoragie f mare si e periculos.
Daca nu esti dezvoltata deloc,s-ar putea sa mai ai de asteptat; dar nu trebuie sa fii nu stiu cat de dezvoltata ca sa-ti vina.
Ai putea sa te uiti si pe internet, ce spun specialistii; noi am putea sa mai gresim.
Uite, am gasit ceva ce te-ar putea ajuta: http://www.calmens.ro/menstruatia.php
Sper ca te-am ajutat.Ai grija de tine!

| DewLoWoofy a răspuns:

Cum spunea si "Xoxo", nu trebuie sa te grabesti. E posibil sa-ti vina curand. Ca sa previi asta, iti recomand sa porti tampoane zilnice happy. Mie cand mi; a venit prima oara, m'a durut burta, mi; am pus un tampon zilnic, am plecat la scoala, sh cand m; am intors acasa am vazut ca mi-a venit happy. Cand o sa iti vina, nu trebuie sa alergi mult, e posibil sa te patezi, nu trebuie sa faci baie in apa fierbinte, si nici sa stai prea mult in cada, max 15 min, altfel poti sa faci hemoragie. Nu e bine sa depui efort, sa ridici, sa impingi sau sa tragi ceva greu. Ciclul vine odata cu dezvoltarea sanilor. Dupa ce iti vine, vei fi mai matura. Sper ca ti; am fost de ajutor :*:X

| jeleu_3231 a răspuns:

Stai calma, nu esti FOARTE slaba. Eu la 12 ani cred ca aveam 1, 69...cred"stiu, sunt foarte inaltasad " si 39 de kg. si am ramas asa pana pe la 17 ani.

| Abii a răspuns:

Buna! Nu trebuii sa fi foarte nerabdatoare pentru atata lucru. Trebui sa ai rabdare. Dupa cum imi spui nu va mai dura mult pana sa se acest lucru. In privinta dezvoltarii tale stai linistita fetele se dezvolta pana la aproximativ 20 de ani. Cand iti va veni va trebui doar sa ai grija si sa folosesti tampoane. Totul va fi bien doar ai rabdare sper ca te-am ajutat!