| Daiana177 a întrebat:

Buna tpu.La anul voi merge la liceu.Pe ce profil trebuie sa ma duc, ca mai departe sa fac facultatea de psihologie? Eu m-am gandit la stiinte socio-umane, este bun acest profil?

Răspuns Câştigător
| sIncognito a răspuns:

Profilul se alege dupa ce te-ar interesa sa dai la bac. Daca nu te intereseaza stiintele exacte, poti opta pentru stiinte sociale sau filologie (adica sfera umana). Nu importa profilul pentru facultate. Eu sunt la psihologie si am fost la profil de turism, care nu are nicio treaba. Totusi, psihologia se face in clasa a 10-a, la orice profil e astfel, iar din materia respectiva se da si admiterea la facultate.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Profilul nu te influenteaza cu mai nimic, maxim ca ajunge materia de la bac sa se suprapuna cu cea de la admitere. Daca esti convins ca vrei acolo, da, stiinte sociale ar fi alegerea ideala.

| Donsavas a răspuns:

Eu iti recomand științele naturii. Înțelegând cum functioneaza organismul si in special creierul, vei cunoaște psihicul uman.

| CosminCD a răspuns:

Da! este un profil bun! Succes!