| Alexandra761 a întrebat:

Ma puteti ajuta? deci....de curand m-am transferat la un liceu nou, nu cunosc pe nimeni, imi este foarte greu sa imi fac prieteni, nu prea am cu cine sta de vorba, mi-e greu sa ma obisnuiesc si cu profesorii, mi-e teama sa nu fac ceva gresit, ca apoi sa inceapa sa comenteze copii, stiti si voi cum este: daca esti nou in scoala, incep toti sa te vorbeasca pe la spate, si multi ma intreaba de etajele cu salile de clasa respective, iar eu nu le stiu, pur si simplu ma blochez pe loc de teama sa nu spun ceva nasol si sa o dau in bara cu toti din liceu laughing, nu stiu, mi-e teama...voi cum v-ati descurcat sau cum v-ati integrat in liceu? ( cu colegii, profesorii, etc.)

1 răspuns:
| AndreeaAndree1514 a răspuns:

Dupa parerea mea este chiar foarte greu sa te integrezi intr-un nou colectiv! Si aici nu vorbesc strict de alta scoala ci si de un nou loc de munca! Stiu ca iti este foarte greu sa te obisnuiesti dar in primul rand nu are de ce sa iti fie teama ca nu stii unde se afla o clasa, sau mai stiu si eu ce. Esti noua acolo! Este normal sa nu stii. Cat despre colegi, o sa observi singura cine este pentru tine si cine nu. Pentru ca acestia o sa vina singuri. Incearca si tu sa te bagi usor in seama cu ei sa pui intrebari...sa fii curioasa! O sa vezi ca este un mod bun de a relationa. Cat despre profesori nu ai de ce sa iti faci griji. Mult succes!