| 0neMarionette a întrebat:

Maine am examen la matematica. Nu ma inteleg foarte bine cu matematica. Am o problemasad, nu inteleg functiile. Le'am inteles inainte, dar pe o ureche mi-a intrat si pe cealalta mi-a iesit. straight face

Am cautat pe net niste exercitii cu functii, dar nu erau asa bune. Ajutati'maaa. :d Dau funda si vot pentru cel mai bun site cu exercitii din astea! multumesc anticipat.

1 răspuns:
| SomeoneReal a răspuns:

Poti sa-ti faci tu singura exercitii gen: se da functia f: R-R data de legea F(x)=2x+1.Reprezentati grafic functia Rezolvare: Gf se intersecteaza cu axa OX={A}rezulta y=0 2x+1=0 2x=-1 x=0.5 rezulta a(0.5; 0) si Gf se intersecteaza cu axa OY={B} rezulta ca x=0 f(0)=2x0+1 f(0)=1rezulta B(0; 1) si ii faci graficul unde 0.5 si 0 se afa pe dreapta ox(abscisa) si 0 si 1 pe dreapta oy(ordonata). Succes!big grin