| multimedia99 a întrebat:

nu stiu ce sa ma fac in ultimele 2 luni sunt foarte nervoasa, dar eu nu eram asa inainte, eram vesela si plina de viata.acum doar sa imi spuna cineva ceva ce nu imi place gata...am o prietena pe care eu intotdeauna ma descarc, ori si ce intrebare a ei sau un raspuns neplacut ma enerveaza.nu stiu ce sa fac nu vreau sa mai fiu asa, funda cine ma ajuta sa ies din aceasta depresie.

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Pai poate fii vorba despre un inceput de depresie,trebuie sa fii foarte atenta,pentru ca este foarte periculoasa.
Dac nu vrei sa consulti un dr,cel mai ideal ar fi,sa te controlezi singura,ideal si singura solutie.
Eu am suferit de depresie,in schimb,am avut o prietena foarte buna,care m-a ajutat,pentru ca,si ea trecuse prin despresie.
Eu am consultat un medic specialist,pentru ca am simtit nevoia.
Depresia la mine,a debutat imediat dupa nastereea copilului,pentru ca,eram foarte sensibila,lucru pe care nu l am crezut,intotdeauna am fost o fire vasela,socialbila,imi placea oameni.
Am luat ceva tratament pentru ca, asa mii s a recomandat, timp de 6 luni,dar acum sunt bine.
Si eu eram irascibila,nu suportam nimic.
Consulta te ci cineva apropiat tie si vb despre ce tii se intampla,nu ascunde nimic,pentru ca depresia netratata,duce la schizofrenie,nu vreau sa te speri,dar am vazut cazuri.
Au neglijat depresia,sau mai bine zis,refuzau sa creada ca au depresie si au dat in grav.
Dar daca te duci si vb cu un specialist, e ok.
Eu am vazut la spital cand am fost pentru mine[nu am fost internata], fete de 18 ani bolnave din cauze personale, nu GENETICE!
Numai bine!
\

1 răspuns:
| valiivan77 a răspuns:

Esti scorpion! Ar trebui sa le creezi altora depresii, nu sa suferi de ele. Capul sus si gandeste-te bine ce ai!