| TheDarkQeen13 a întrebat:

nu stiu pe ce sa merg la liceu. Imi puteti spune ce inseamna:-profilul uman (ce ore se fac si din ce sa da teze)
-profilul real (ce ore se fac si din ce sa da teze)
si filologie (ce ore se fac si din ce sa da teze)

Mersi mult...

Răspuns Câştigător
| AnYyCrZ a răspuns:

La profilul real fac parte:stiinte ale naturi si mate info...
la stiinte dai teza la romana,mate si ai de ales inca doua materii dintre biologie,fizica,chimie.Eo sunt la stiinte big grin
la mate-info dai teza sigur la mate si info laughing
La profilul uman avem stiinte sociale si filologia...
la stiinte sociale dai teza la romana,logica,engleza dar nu prea stiu detaliat straight face
la filologie stiu ca dai sigur la latina, romana, engleza...
Sunt aceleasi materii numai k apare logica, T.I.C si info happy insa numarul orelor depinde de profilul la care esti(de exemplu, la stiinte ale naturi faci 3 ore de fizica, dar la stiinte sociale faci 2 sau una ). Bafta :*

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți poate fi de folos: www.edu.ro
Pa, pa.

| AnaMaria2719 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine iti poate explica cel ce face parte integral din profil.
Eu iti explic putin despre uman si mai exact profilul filologie.Se axeaza mai mult pe romana, istorie, geografie, limbi straine.Nu prea faci matematica multa, fizica, chimie, biologie, pana in clasa a 10-a faci cate 2 ore din fiecare iar dintr-a 11 numai faci deloc decat o materie stiinte care e o combinatie intre toate. Teza dai din romana, engleza, latina si la alegere istorie/geografie. Faci istorie mai multa, eu fac 3 ore pe zi si engleza cam la fel tot 3, romana 4 /5 ore.Nu e un profil enorm de greu, fata de mate -info unde am auzit ca e dificil, fiecare lucru are si parti bune si parti rele.Mie imi place sa scriu poezii si sa fac compuneri, sunt o fire visatoare, nu ma preocupa stiintele exacte. Poate ca ai mai multe oportunitati la facultate pe mate -info, insa trebuie sa fcai ceea ce iti place cu adevarat! Mult succes, e un pas important, urmeaza ce profil vrei la exact liceul pe care-l doresti, nu te lasa mult influentata pentru ca nimeni nu va merge 4 ani zilnic la ore in locul tau, numai tu! Succes!happy

| ErikaEri a răspuns:

Real mate fizica si nu mai stiu

filologie romana psihologie

| DianaBtw a răspuns:

Paii. la real sunt mate-info si stiinte ale naturii ( te bazezi mai mult pe mate,fizica,chimie, biologie); la uman sunt stiintele sociale si filo ( romana, istorie, latina, civica), la stiinte sociale se dau teze la 4 materii : romana, istorie/geografie, civica si engleza/franceza. :*

| MrsLaLaLa a răspuns:

Ambele profile sunt una si aceiasi, diferenta e ca la filologie dai teza din latina, iar la real din logica... oricum depinde si de scoala ta. Bafta :*