| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Peste 2 zile ajung verișorii mei din America și am emoții. Eu știu engleza și la testul de limba pentru a intra pe profil bilingv engleza la liceu am luat 8, 70 doar ca ei sunt vorbitori nativi de engleza și mi-e frica sa nu greșesc ceva când vorbesc cu ei din cauza emoțiilor (sincer, cred ca înțeleg mai bine decât vorbesc). Nu i-am mai văzut de 5 ani și atunci nu știam aproape deloc engleza și a fost foarte penibil. Ce sfaturi îmi dați? Cum sa nu ma pierd și sa vorbesc corect engleza in prezenta lor? FUNDĂ!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Profita de faptul ca verii tai vin in tara si corecteaza-ti pronuntia si greselile pe care le faci (daca se intampla asta). big grin
Ei nu iti vor spune niciodata ca nu le stii bine limba, vor gasi o cale sa te faca sa inveti corect engleza.
Cand ei vor vorbi la perfectie limba romana, ATUNCI tu sa ai pretentia ca vorbesti engleza fluent si corect. laughing
Acolo unde nu gasesti cuvintele, poti comunica prin semne.winking
Si inca ceva: nu e ca la scoala! Intr-o conversatie privata, familiala, vei observa ca vei socializa mai usor daca ai vocabularul minim al limbii straine. Nu te pune nimeni sa utilizezi cuvinte pompoase, pentru ca risti sa te faci de ras, in loc sa impresionezi. big grin
Rezuma-te la ce stii si nu iti fie rusine cu ceea ce stii!winking

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca ai sa greșești, ca nu esti vb nativ. Crezi ca ei nu gresesc daca vb limba romana?

| sierra1 a răspuns:

"Anonima975 a spus:
Pe bune, ești penibila."

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să nu te stresezi atâta, doar sunt rudele tale nu niște străini.
Mai bine bucură-te că ai ocazia să îți perfecționezi limba engleză.

| llleo a răspuns:

Prea multe griji. Greșești, greșești. Aia e. Nu văd problema. Nu cred că verișorii tăi ar râde de tine sau ceva similar.

| Numeexistent a răspuns:

Vorbeste in romana si convinge-i si pe ei sa o faca, pana la urma sunteti in Romania