| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Pun aceasta intrebare de pe contul altei persoane deoarece incerc pe cat posibil sa raman in anonimat.In urma cu vreo 2 saptamani am intalnit o fata draguta, intelegatoare, frumoasa de care am inceput sa ma atasez.Nu stiu daca as putea sa simp ceva pentru ea, deoarece de multa vreme am fost un om rece, diagnosticat cu o raceala afectiva. acesta 'boala' are legatura cu trecutul meu.Nu stiu cat o sa ma creada dar tot ce va povestesc este adevarat.Ma numesc Silviu m-am nascut pe 15 noiembrie 1996 in Cluj. Majoritatea copiilor erau iubiti de parinti la mine insa... eram mereu batut injurat de catre tatal meu, mama tinea la mine dar la fel tinea si la tatal meu.Nu a vrut sa-l paraseasca sub nicio forma. La varsta de 5 ani imi amintesc cu groaza cum intr-o seara mama era plecata din oras iar tatal meu s-a intors acasa beat, a inceput sa ma loveasca si s-a napustit asupra mea si m-a violat (si acuma parca tremur cand imi amintesc ). Mamei nu i- am spus nimic decat mai incolo.Am indurat de a lungul anilor batai cumplite, am fost batut cu pumni, picioarele, biciul, cureaua de cateva ori m-a strans de gat si era sa ma omoare, era sa fiu injunghiat nici nu stiu cum am ramas viu. Intr-o seara m-a bat asa rau in fata blocului ca am lesinat.Cei din jur nu vedeau asta nu-l credeau in stare de asa ceva eram o familie ' model', halal model aveam o situatie finaciara buna amandoi oameni cu studii superioare nimeni nu banuia nimic.Si la scoala nu prea am reusit sa ma integrez. In clasa a-7-a m-am inscris la box am tras tare motivat sa plec cat mai mult de acasa sa stau la sala dupa scoala numa sa nu plec acasa.Am reusit sa particip la cateva concursuri si am avut rezultate bune am luat si o medalie, tatal meu mai lasase bautura simteam ca viata are sa mi se schimbe in bine. In luna Octombire 2012 cand aveam 15 ani am trait cel mai cumplit moment din viata mea.Era Duminica seara ora 19:00 stateam in bucatarie si ma uitat la televizor atunci tatal meu sosise acasa era nervos, era baut si i s-a parut ca era cava mizerie pe masa.A sarit sa ma bata m-a strans de gat a pus mana pe un cutit si a vrut sa ma taie. am reusit sa ii i-au cutitul si venea furios pe mine.Atunci intr-un moment de furie si de spaima.L-AM OMORAT (regret enorm ceea ce am facut si cum imi dau lacrimile cand scriu ).L-am lovit cu cutitul in zona inimi nu am vrut.M-am speriat am sunat la 112 si am chemat ambulanta si politia.Am mers la un vecin, eram speriat impreuna am incercat sa-l salvam dar ..era prea tarziu. Apoi a venit maicamea si politia am fost arestat pentru omor calificat.Am stat inchis aproape trei ani intr-un centru de reeducare pentru minori.Acolo era nasol rau ne bateam intre noi, gardieni nu interveneau pana ce nu ramanea unu lat. Era plin de abuzuri, gardieni ne bateau fara motiv, iar violurile aveau loc periodic, cei mai mari si mai tari ii violau pe cei mai mici.Mama mea era devastata de aceste lucruri dar a venit si m-a vizitat ori de cate ori a avut ocazia.Si putini prieteni pe care i-am avut au venit sa ma viziteze.Dar dupa astfel de experiente am ajuns un mort viu... putini pot intelege ce am simptit atunci si poate ca am luat si putin razna.Cat am fost inchis amr reusit sa merg la un psiholog bun am fost si la preot si asta m-a ajut sa trec mai usor peste probleme.Am fost eliberat acum cateva luni bune si incerc sa ma acomodez cu noua viata.Am inceput sa-mi caut de lucru am gasit mai greu ce-i drept din cauza cazierului cu mama ma inteleg mai bine.Dar imi este foarte greu sa mai simp ceva pentru cei din jur.Aceasta fata, Cristita a aflat de trecutul meu si cu toate astea m-a acceptat langa ea dorind sa fim mai mult decat prieteni, dar parca imi este frica.Tot ce am invatat de la tatal meu a fost ura, violenta, bataia si alte lucruri rele.Va intreb mai am vreo sansa sa imi deschid sufletul catre cineva, Sa pot sa o apar sa o iubesc sa fiu alaturi de ea si ea alaturi de mine? Sau cum sa incep sa ma apropii de ea. Acesta intrebare nu este un trolling ii rog pe cei rautaciosi sa se abtitna.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

☮ Ceea ce ne-ai povestit este terifiant și mă îngrozește gândul că ar putea fi și adevărat.
☮ Este justificat un impact psihologic după o astfel de traumă și indiferent de psiholog, preot, ai nevoie probabil de mai mult timp să te recuperezi.
☮ Sunt sigur că vei putea să îți deschizi odată sufletul dacă ai voință pentru a îți reface o viață cât mai liniștită și să încerci să creezi legături cu diverse persoane.
☮ Ceea ce pot să îți spun e să nu ai remușcări legate de tine și de acțiunile tale din trecut căci tot ceea ce ai făcut sunt lucruri justificate. Nu ai făcut nimic rău.
☮ Ceea ce pot să spun este că ești o persoană care a simțit extrem de puternic niște nenorociri și care încearcă să treacă peste și de aceea ești o persoană de apreciat.
☮ Tu poți să le dai peste nas multora care au tot ceea ce vor și cu toate astea se plâng de ceea ce au. Aceste experiențe pot să ghideze în viață mulți tineri.
☮Acum ce poți să faci tu, deci, e să aștepți până când vei simți acel minunat sentiment numit iubire. Asta ar trebui să vină la momentul oportun nu să îl grăbești că nu prea poți. Ceea ce tu poți să grăbești este recuperarea ta după acele traume și căpătarea liniștii și stabilității financiare.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! ஜ

★In primul rand chiar m-a intristat povestea ta...Ai avut ghinionul de a te naste intr-o astfel de familie, ai trait o multime de lucruri neplacute, unii nu au simtit atata durere intr-o viata intreaga, daramite in mai putin de 20 de ani...

★Trecutul este trecut...chiar daca este unul dureros nu mai ai ce sa faci. Tatal tau a meritat-o, era o bestie ce nu merita sa mai traiasca insa pretul platit de tine a fost unul mult prea mare...
Banuiesc ca ai avut mare noroc cu acele cursuri de box.

★Sufletul tau nu a fost niciodata inchis. Al tatalui tau a fost.
Nu esti o persoana fara suflet, se vede din felul in care scrii insa ai trecut prin extrem de multe lucruri neplacute, de aceea esti asa.

★Daca fata te iubeste cu toate ca ai acest trecut atunci apropie-te de ea...incearca s-o aperi cu orice pret, fii deschis fata de ea.
Daca a putut sa se indragosteasca de tine *scuze pentru asta* atunci se vede clar ca acea fata are un suflet mare cat si o inteligenta pe masura. Este speciala deci tine la ea caci asa ceva este foarte rar, daca nu unicat.

★Omule, chiar nu este vina ta... Daca nu faceai acele lucruri atunci cine stie? Poate te taia si mureai. La timpul respectiv nu trebuia sa tii in tine. Trebuia sa vorbesti cu mama ta...sa divorteze de acea bestie cu numele de "Tata" sau cel putin sa te lase intr-un centru de plasament.

★Greselile au fost facute. Trecutul nu mai poate sa fie reparat dar viitorul poate sa fie schimbat.

★Apropie-te de acea fata *de fapt, stiindu-ti situatia ea o sa se apropie de tine, o sa trebuiasca doar s-o tratezi frumos, sa fii deschis cu ea*.

★Ai sanse foarte mari chiar daca mai mici decat daca nu ai fi facut stii tu ce...

★Fata te place pentru ceea ce esti, isi inchipuie cat de mult ai suferit si stie ce ai facut.
Daca nu te-a parasit pana acum atunci nici nu are de gand s-o faca. Este speciala.

★Incearca sa zambesti atunci cand esti pe langa ea chiar daca te prefaci, incearca sa lasi acel trecut sumbru in urma *nu trebuie sa-l uiti, doar sa nu te mai gandesti mereu la ce a fost*

★Fii alaturi de ea, ajut-o la nevoie ...nu iti face griji, dupa cate ai patit nu cred ca o sa te transformi in tatal tau daca de asta iti este frica.

★Incearca sa-i raspunzi la semnele de afectiune pe care ti le da si sa nu incerci s-o indepartezi daca ea vrea sa se apropie de tine.
Daca te intreaba ceva atunci ii spui, probabil ca vrea sa te cunoasca mai bine.

Succes! ✌

| SergiuBoss11 a răspuns:

Dreptatea este cu tine, pe pamant, in ceruri, in sufletul tau, dreptatea e numai a ta.Sa nu te simti niciodata, dar niciodata vinovat pentru aceasta dreptate.
Nu cred ca exista Dumnezeu care sa te condamne pentru ceea ce ai facut.
De ce sa nu te indragostesti, Silviule? numai pentru ca ai scris acest mesaj umil si temator iti poti da seama ca o placi pe aceasta Cristina. Iubirea nu tine cont de nimic, Silviule...nici de trecut nici de viitor, nici de prezent.Este un sentiment ce nu poate fi explicat si nu tine cont de nimic.De ce sa nu o iubesti?
ok...acum nu stiu cum sa-ti zic,dar trebuie sa-ti faci si analizele,intelegi? sa nu cumva sa fi contactat HIV in acele locuri.
Doamne, daca ar putea plati toti abuzatorii astia cu moartea! Suferinta mea se trage din neputinta de a judeca, de a face dreptate.I-as omori pe toti, incepand cu mama ta care te-a lasat sa fi abuzat, care te-a lasat in acel centru dezaxat.
Silviule, de ce sa nu o iubesti? eu cred ca poti iubi mai mult decat oricine altcineva.Problema asta legata de afectiviate vine mai mult de la psihicul tau traumatizat,dar n-are nicio legatura cu iubirea.happyTotusi,sa nu fii ca tatal tau, incheie tu acest cerc vicios. Daca nu-ti iubesti viitorii copii, da-i intr-un loc unde pot sa duca viata pe care n-ai avut-o tu.
Oricum, din felul in care scrii, ai o educatie aleasa, nu esti un oarecare si intuitia imi spune ca vei avea o viata frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu decizi daca vei mai putea sa te deschizi in fata unei persoane. Ar fi bine sa reusesti. Nu ai nimic de facut, doar asteapta sa simti ca poti avea incredere.
Sper sa se intample asta fara ca cineva sa-si bata joc de tine sau de sentimentele tale. Meriti tot ce e mai bun de acum inainte.
Fata de care ai mentionat mai sus, cunoscand trecutul tau, ar trebui ca ea sa incerce sa se apropie de tine. E groaznic ce ai trait, chiar nu meritai asta. Fi mandru ca ai trecut si peste propria-ti viata!

| FORGIVENESS a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru sustinere.
In timp sper sa reusim sa formam o relatie puternica, azi am petrecut mult timp impreuna si ne-am apropiat mai mult. Sper ca si parintii ei sa ma accepte asa cum sunt, nu am intrebat-o daca le-a spus tot despre mine, ei s-au mutat acum aproape un an.Parintii ei sunt mai deschisi la minte sper sa ma accepte pana la urma.O sa incerc sa ma impart cumva intre job si timpul petrecut cu ea. Sper in timp cat mai scurt sa-mi vindec ranile, astfel incat sa-i pot ajuta cumva, sa pot sa fiu alaturi de cei care sufera din cauza abuzurilor in familie si sa nu faca si ei aceeasi greseala pe care am facut-o eu. Sper ca ceilalti sa ceara ajutorul la timp si sa isi salveze sufletul la timp. Sper ca macar in viata de apoi, daca ma voi reintalni cu tatal meu sa putem vorbi si sa clarificam lucrurile.Nu credeam ca voi primi raspunsuri pozitive sincer ma gandeam ca voi fii criticat si facut criminal, huligan, puscarias, etc.
Puscarias si criminal sunt asta nu am cum sa neg, dar sper ca intr-o zi sa pot lasa de tot trecutul in urma.Nu as putea sa dau o singura funda toti ati merita.Va multumesc inca o data pentru sustinere si timpul acordat.Salut