| Pingulino a întrebat:

Buna TPU... saptamana asta dau teza la matematica si teza la romana, intrebarea e urmatoarea ce ar mai trebui sa repet pentru teza la matematica si teza la romana, clasa 7 semestru 1, va rog sa imi da-ti un raspuns cat mai sugestiv! FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| catinque a răspuns:

La mate :
A. ALGEBRĂ
- să știi bine numerele raționale ( fracțiile ) - adunarea, scăderea, împărțirea, înmulțirea, ridicarea la putere, ordinea efectuării operațiilor
- radicalii - algoritmul cum se extrag, scoaterea și introducerea factorilor sub radicali, ordinea efectuării operațiilor.
B.GEOMETRIE
- congruența triunghiurilor și triunghiurile studiate
- patrulatere - paralelogram, romb, trapez, pătrat, dreptunghi ( să știi să arăți că o figură este una din cele enumerate )
- teorema lui Thales - dacă v-a predat-o.

La română :
- fonetică
- verbul
- sintaxa propoziției
- opera lirică
- opera epică
- diatezele
- vocabular ( modurile de îmbogățire )

Fundiță?

1 răspuns:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ceea ce ai invatat pana acum, adica ceea ce ti s-a predat nu ce ai invatat tu