| Ruxandra1998 a întrebat:

Stiu ca aici nu este site de facut temele... dar am o curiozitate.
In prezent la Lb.Romana suntem la pronume, iar un exercitiu are cerinta urmatoare:
Formati o propozitie, in care un adjectiv pronominal sa stea in cazul Vocativ si sa aiba functia de atribut adjectivalhappy
Intrebarea mea este:
Imi puteti spune o propozitie ca exemplu?
Sper ca nu v-am plictisit cu mesajul acesta atat de lung big grin
Multumesc Mult!
Bineinteles FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Valushcka a răspuns:

De exemplu

Fata mea, du-te la scoala!(pronominalwinking )

Funda?:S

2 răspunsuri:
| Dianné a răspuns:

Buna!
Acest- pron. demonstrativ de apropiere=>
Acest COPIL nu si-a facut tema. ( copil-substantiv ).
Daca un substantiv sta langa pronume, valoarea morfologica: adj. pron. dem. de apropire, f.s. de atribut adjectival.
Sper ca ai inteles!

| Cristina_Cosmina_Jipa_1968 a răspuns:

Eu i-as fi dat funda Diannei. A raspuns mult mai bine decat Valushcka.winking happy