| MihhaaElla a întrebat:

Buna Tpu..Stiu ca nu am voie sa postez temele dar chiar nu o stiu si am nevoie de ajutor fiindca suntem TPUwinking
Intr-o ograda sunt 118 capete de pasari si animale iar 326 de picioare de pasari si animale.Cate animale si pasari sunt in ograda?
Mersi mult! Funda plus vot...

Răspuns Câştigător
| dem0lat0r a răspuns:

Pai zici asa:
Presupunem x=nr de animale, y=nr de pasari. Iti rezulta ca x+y=118 si 4x+2y=326. Fiindca pasarile(y) au 2 picioare si animalele(x) au 4. De aici rezulta un sistem care se rezolva foarte simplu.

2 răspunsuri:
| Schloss a răspuns:

Pai daca sunt 118 capete inseamna ca sunt 118 in total. Tu ai vazut animal cu doua capete? (balaurii nu se pun)

| cainelemicut a răspuns:

E usor 118 ca nu exista amimale cu 2 capete.