| NectarieAlex a întrebat:

Buna TPU. Sunt baiat, am 16 si nu am fost niciodata intr-o relatie si imi este putin frica sa incep una deoarece nu stiu cum se procedeaza. Ce inseamna sa fi intr-o relatie? Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca esti mic.

| DjSannan a răspuns:

Bună! Înțeleg că poate fi intimidant să începi o relație, mai ales dacă nu ai avut experiență în acest sens până acum. Însă, a fi într-o relație înseamnă să ai o conexiune profundă cu o altă persoană și să împărtășești momente, gânduri și emoții cu aceasta. Este important să îți dai timp să cunoști persoana respectivă și să îți dezvolți relația pas cu pas, în mod natural.

Există câteva lucruri pe care le poți face pentru a începe o relație:

Caută o persoană care îți place și cu care simți că ai o conexiune. Poți face acest lucru prin socializare, participând la activități care îți plac sau prin înscrierea la site-uri de dating.

Fii sincer și deschis în ceea ce privește intențiile tale. Dacă vrei să începi o relație, spune-i persoanei respective că te interesează și că vrei să vă cunoașteți mai bine.

Comunică deschis și sincer. Comunicarea este esențială într-o relație, așa că asigură-te că îți exprimi sentimentele și nevoile în mod deschis și sincer.

Respectă-ți partenerul și așteptările lui. Fii atent la nevoile și dorințele partenerului tău și încearcă să le îndeplinești, atât cât este posibil.

Înțelege că relațiile au și probleme. Nu există relații perfecte și este normal să apară probleme și conflicte de-a lungul timpului. Important este să înveți să le rezolvi împreună și să comunici deschis atunci când apar probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Se vede ca esti inca foarte micut si imatur, de aceea nu te sfatuiesc sa ati faci relatii de acum, fiindca vei esua si poti ramane cu trauma.
Toate la timpul or! Cand vei fii pregatit, vei stii si vei afla singur asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înseamnă să știi ceva despre sex înainte de. Să faci să discuți cu fete. Te învață ele.

| Hyperion7 a răspuns:

Relațiile nu sunt chestii complicate, noi oamenii le complicam.Din perspectiva mea de băiat o relație presupune existența unor sentimente de empatie și iubire față de o fata, in cazul tau, acei fluturi in stomac.
De obicei iubirea se manifesta prin petrecea timpului alaturi de persoana respectiva și menajarea sau mai bine zis amânarea altor activități, gen sa mă mănânci, dormi...simți un puternic atașament față de cealaltă persoană încât ai vrea sa faci totul cat mai repede doar să vorbești cu ea.
Iubirea e frumoasă, relațiile sunt frumoase, atât timp cât dai și de cine trebuie.Atentie însă,nu toți cei care pretind că te iubesc,indiferent că ți-e prieten, văr chiar și iubita,pot spune asta sa obțină ceva de la tine,deși se poate întâmpla,nu cred că e cazul deocamdată,sper.
Nu trebuie sa procedezi cumva,nu există niște reguli clare în a-ți face o relație, trebuie sa fii fix cum ești tu,adică să nu pretinzi că ești altcineva... Chiar daca vei găsi pe cineva care te va iubi, odată ce va vedea că nu ești ceea ce ea a văzut la tine,te va părăsi,fiindcă da, e o minciună până la urmă.
Așa că daca ai nevoie de mai multe sfaturi legate de relații, ți le pot oferi, dar în privat, aici m-aș întinde foarte mult.Ce zici? Ai vrea?
Daca da, dă-mi te rog mesaj la mihai. 0121 pe insta sau aici în privat sa vorbim mai pe larg.
Mulțu!

| Anonim147943 a răspuns:

Buna. Sa fi intr-o relatie inseamna ca tu si persoana respectiva sa va placeti reciproc, sa incepeti sa vorbiti si sa va intalniti. Trebuie intai sa vezi ce fata te place si daca o placi si tu sa iti faci curajul sa o inviti in oras. succes!