| bitzishor2 a întrebat:

Sunt clasa a 8a și am o mare nedumerire cu înscrierile la liceu. În primul rand m-ar interesa sa merg pe un profil mste-info si cu intensiv engleza.In primul rand ce inseamna mai exact acest "intensiv engleza" si cum se diferentiaza de bilingv? Apoi mai stiu ca la bilingv ai nevoie sa dai un examen de engleza.La intensiv e nevoie? Si daca da se poate egala daca pana acum am dat FCE-ul la British Council (ESOL)? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Ancaaa23456 a răspuns:

Pai, in primul rand, intensiv engleza inseamna ca faci mai multa engleza decat la orice alt profil. La bilingv te axezi pe mai multe limbi straine. Eu stiam ca trebuie sa dai examen la engleza daca te duci la intensiv engleza. Despre FCE la British Council nu stiu, dar, daca esti clasa a 8-a inseamna ca o sa mergeti sa vizionati liceele cat de curand. Ai putea sa ii intrebi pe cei de acolo tot ce ai nevoie.