| Bla1990 a întrebat:

Buna TPU... Sunt complet confuza : cum imi dau seama daca un coleg de la mine din clasa ma place cu adevarat? Adica la inceput am crezut ca chiar ma place, mai ales ca si dadea cateva semne ca ar face-o; ca de exemplu cu mine se comporta mult mai matur decat cu ceilalti. Dar la un moment dat am inceput sa ma indoiesc de asta sad Pentru ca eu am note bune ma gandesc ca s-ar putea sa vrea doar sa se imprieteneasca cu mine ca sa il ajut, intocmai cum a facut si cu o alta colega din clasa. Plus ca am mai citit pe internet si cum ca daca un baiat doar se joaca, atunci face glume cam usturatoare dar mai ales cand e in public. Iar el tocmai asta face! Si mai este si faptul ca se imprieteneste cu toata lumea, inclusiv cu multe fete, deci aste e firea lui. Numai ca zilele astea am inceput iar sa mergem impreuna accasa si sa vorbim foarte des. Dar nu am nici o idee ce intentii are : ma place foarte mult, ma simpatizeaza doar, vrea sa ma foloseasca sau pur si simplu se simte bine cand e in preajma mea?

6 răspunsuri:
| Aeri a răspuns:

Intreaba-l. Cel mai sigura poti fi daca auzi din gura lui, deci spune-i direct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cumva să îţi treacă prin minte să îl întrebi. Poate e doar prietenos şi dacă mai are şi ceva de câştigat din asta prin faptul că tu înveţi bine şi l-ai putea ajuta oricând atunci cam ăsta ar fi răspunsul. Dacă face glume PE seama ta să şti că nu prea sunt şanse să te placă!
Încearcă într-o zi să te prefaci foarte supărată, să nu vorbeşti deloc cu el, să îl refuzi, să eviţi să mergeţi împreună acasă...vezi dacă te întreabă ce ai, dacă e interesat, că poate să nu îi pese şi gata.
Gândeşte-te şi dacă unul ca el s-ar putea îndrăgosti de o fată ca tine, dacă ai fi genul lui.

| Shophia18 a răspuns:

Buna

Nu pare a fi indragostit! E doar o prietenie.
Cum ai spus si tu inveti bine. Poate asta il atrage mai aproape de tine. Din cauza asta se comporta frumos cu tine etc vrea sa il ajuti. Are nevoie de ajutor. Dar daca tu nu ai liniste si vrei sa aflii, poti afla de la el. intreba-l daca te place! E simplu daca nu ai curaj sa il intrebi fata in fata, intreaba-l pe mess, Facebook, Instagram, whatsapp sau dai un SMS!
Dar din cate ai spus tu. Nu cred ca e vorba de sentimente daca el se imprieteneste cu toate.
Trebuie sa vezi reactia lui. Cum se comporta cu tine si cum se comporta cu celelalte fete. Sunt unele chestii care doar cu tine le face daca te place. Comportamentul lui spune tot! Eu nu pot spune mare lucru ca nu vad cum se comporta.
Dar cel mai sigura poti fi daca il intrebi! E cel mai important lucru doar de la el poti afla raspunsul

| Teodora05 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator..acel baiat se poarta SUPER cu mine(adica ziceai ca parca cuntem impreuna), suntem foarte apropiati.iar intr-o zi am pus-o pe o fata sa il intrebe daca ma place, iar el i-a raspus ca nu(foarte putin).iar dupa vreo 2 luni am auzit ca isi batea joc de mine.Din ce spui tu despre acel baiat, cred ca ori isi bate joc de tine(deci e la fel cu cele care am spus eu) ori se simte bine in preajma ta..sauu..poate te si place un pic

| Damenyk a răspuns:

Sunt o multime de lucruri pe care un barbat le face atunci cand vrea sa isi arate interesul pentru tine. Multe dintre ele sunt insesizabile si pentru oricine altcineva in afara de ei sunt chiar banalitati pe care nimeni nu le-ar baga in seama. Ti-a spus ceva, s-a comportat intr-un fel ciudat, gesturile sale par sa semnifice ca te place. Asa o fi? Cum iti poti da seama cel mai bine? Ei bine, foarte simplu. Sunt gesturi pe care barbatii le fac pentru a-ti atrage atentia asupra lor. In cele ce urmeaza iti oferim o lista cu cele mai importante, pentru a te ajuta sa iti dai seama cat se poate de repede daca un anume tip sau altul e interesat de tine.

Rade mereu la glumele pe care le faci, chiar si atunci cand nu le sti povesti cum trebuie sau sunt glume seci, fara umor.
Face glume despre o posibila relatie cu tine.
Iti zambeste. Chiar foarte des.
Te cheama in oras din cand in cand. Nu, nu la o intalnire, doar asa, la distractie. (Vrea sa fie in preajma ta, te place dar, cuvantul "intalnire" le da uneori fiori barbatilor si de aceea il ocolesc.)
Iti stie porecla, numele de alint, se foloseste de acestea atunci cand vorbeste cu tine.
Il surprinzi mereu holbandu-se la tine. La chipul tau evident, nu intra in discutie fundul, sanii sau mai stiu eu ce i-o fi trecand prin minte.
Se comporta de multe ori ciudat atunci cand vorbeste cu tine. E neatent, se impiedica daca e pe strada, spune lucruri complet absurde si neimportante numai pentru a deschide discutia.
Te suna la telefon. Stim deja ca barbatilor le displace acest lucru deci, daca te suna, ori esti prietena sa cea mai buna, are nevoie de ceva, ori e pur si simplu nebun dupa tine si simte nevoia sa te auda cu orice pret.
Te apara mereu in public, indiferent de ce ai face sau spune.
Te intreaba mereu despre viata ta, despre ce faci si cum o duci, pe langa absolut generalul si nesemnificativul "salut, ce mai faci?".
Iti spune intotdeauna pe nume atunci cand vorbeste cu tine. Il cunoaste si ii place sa il rosteasca cat mai des.
Pare mai respectuos, mai galant si mult mai matur decat in realitate atunci cand este in preajma ta.
Iti face mereu complimente. "Arati bine azi" e doar un alt mod de a-ti spune "Imi place de tine", "Sunt atras de tine."
Cand spune o gluma, tu esti prima persoana la care se uita asteptand o reactie.
Le pune mereu intrebari despre tine prietenilor vostri comuni. Stie ca acestia iti vor da raportul dar nu il intereseaza si, de ce i-ar pasa de vreme ce urmareste sa te cucereasca?
Te atinge mereu "neintentionat", pe mana, pe umar, atunci cand vorbeste cu tine. E un semn foarte important ca te place, limbajul trupului spunandu-ti intotdeauna adevarul.
Te intreaba mereu ce crezi despre un anume tip sau altul. Vrea sa stie in acest fel daca iti place de cineva si in acelasi timp ce fel de barbati te atrag.
Iti aduce muzica, piese favorite de-ale lui.
Iti cere sfatul in ceea ce priveste alte femei. E un fel de a afla subtil ce iti place si ce nu si in acelasi timp de a incerca sa te faca geloasa.
Observa amanunte si isi aminteste chestii legate de tine pe care majoritatea oamenilor nici nu le-ar baga in seama. Ce ai purtat intr-o anumita zi, serialul sau filmul tau preferat, ce ai mancat ieri si asa mai departe. Atentie insa, daca stie despre tine lucruri pe care nu i le-ai spus sau nu sunt evidente, trebuie sa fi cu mare bagare de seama sa nu cumva sa fi dat peste un hartuitor.

| smoky99 a răspuns:

Eu cred ca nu degeaba se comporta altfel decat cu celelalte ori te place ori se simte bine in preajma ta si ii place sa vorbeasca cu tine.