| Rinzer a întrebat:

Buna TPU.Sunt din Cluj si as vrea sa ma duc la facultate la UBB la specializare matematica informatica (nu informatica). Vreau sa stiu daca cu aceasta specializare pot avea sanse in domeniul IT pentru ca m-am uitat pe planul de invatamant de la specializare si sunt foarte putine ore de informatica(mai multe de matematica).
Mai mult pe diploma va scrie domeniul:Matematica si specializare Mate-info spre deosebire de info unde pe diploma va scrie Informatica.
Intrebarea mea este : Am sanse mari sa fiu angajat in domeniul IT cu diploma de la aceasta specializare?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Angajatorii din IT nu dau doi pe pe diploma pentru ca este irelevanta. Important e sa stii tu meserie, iar asta oricum o inveti pe cont propriu facultatea oferindu ti doar niste linii de ghidare

| AnonimaOk a răspuns:

Nu. Diploma aceea te recomanda in domeniul matematicii mai degraba, de exemplu ca profesor sau cercetator. Poti fi angajat si in IT, dar sansele sunt slabe si probabil in chestiuni minore.
Parerea mea este ca ar fi 3 optiuni bune de luat in calcul:
- ramai unde esti in prezent
- te duci la informatica si nu la aia cu mate
- mergi la cea cu mai multa mate, dar inveti in paralel unele lucruri pe info de pe net...pana la urma, in domeniul asta e important ce stii efectiv; avand la indemana si diploma fie ea si pe mate te va ajuta.
Succes mai departe!

| AnonimaOk a răspuns:

De ce vrei sa mergi neaparat la UBB?

| Rinzer explică (pentru AnonimaOk):

Nu vreau neaparat sa ma duc la UBB dar voiam sa stiu daca la Mate-info am sanse in domeniul IT(in cazul in care nu intru la info sau la Politehnica)