| Ioanaryeiwweruip a întrebat:

Hei TPU! As vrea sa lucrez undeva in Europa, de ex Franta sau Germania. In Romania am lucrat ca lucrator comercial si ospatar. Am 19 ani btw si lucrez de la 17 ani. Desi nu am chiar foarte mare experienta, am observat ca salariile de aici sunt foarte mici si nu-mi ajung banii, desi am lucrat in 4 locuri diferite pana in prezent. Eu imi doresc sa merg la facultate dar nu am resursele financiare necesare, iar parintii nu pot ajuta. La engleza am nivel avansat iar franceza incepator, germana nu stiu deloc. Desi as putea sa invat mult mai bine franceza decat germana. As putea sa lucrez ca si camerista sau cleaner pe undeva, sau chiar si ca ospatar sau lucrator comercial daca s-ar accepta sa vorbesc in engleza. Cam cat as putea sa castig si ce tara sa aleg?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Italia în sezon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai visa la franta sau Germania, cauta ti aici de lucru, in strainatate e greu nu ai unde sa locuiesti nu ai pe nimeni acolo, nu sti limba asa ca aici ai unde sta, fi multumită cu ce salariu iei, esti incepatoare, cit vrei sa it dea 5000 de euro? Ce varsta ai?

| NLS a răspuns:

Irlanda sau Danemarca (dar in Irlanda e nebunie cu chiriile, foarte greu gasesti ceva cu 600 euro. Salariu 600-650 pe saptamana, in functie de noroc, prin jurul Dublinului, pe la depozite).

Gasesti si in curatenie, prin Dublin, dar trebuie sa iti gasesti chirie impreuna cu alte persoane.

Uita de Germania, daca nu stii germana si daca nu ai de gand sa o inveti.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Vino în America. Aici îți găsești de lucru mult mai ușor plus că nu te vei lovi de rasismul europenilor

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru DeMicUnCălător):

Ar fi o varianta. Mai ales că mă descurc cu limba. Dar nu sunt familiarizată cu viza. Din cate am înțeles durează ceva până o iei. Am optat pentru Europa deoarece pot trece doar cu pașaportul sau buletinul, ar fi un proces mai rapid

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns (pentru Ioanaryeiwweruip):

Este extrem de greu sa emigrezi pe cont propriu in SUA. Crede-ma eu sunt cu un American si cautam optiuni sa vin sa stau cu el, si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa asteptam sa imi pot face viza de immediate family pentru ca este foarte greu sa gasesti ceva de lucru cu visa sponsorship.
Una la mana ca nu iti face absolut nimeni, de la mii de kilometrii distant, viza de munca daca tu esti necalificat. Au aia o droaie de cetateni legali dispusi sa munceasca, mai ales in domeniul horeca;
A doua la mana chiar nu ai ce cauta la munca in alta tara daca nu ai tu de la inceput banii de drum, de chirie. Nu iti da absolut nimeni bani in avans pentru asta daca esti necalificat, si chiar si in UE, astia care zic ca iti dau chirie si mancare gratis te baga cu inca 5 oameni in apartamente mizerabile.
Mai lucreaza aici pana iti strangi bani de inceput daca chiar vrei in Franta, nu fii fraiera ca nici nu stii cum ajungi sa fii homeless si sa ai probleme si mai mari, eu cunosc cazuri.

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Eu lucrez in momentul de față. As putea să mi strâng niste bani pentru drum. Și dacă am nevoie de mai mult pot să găsesc o cunoștință care să mă împrumute. Doar voiam să știu care țară ar fi mai ok cu salariile pentru necalificați. Iar cu franceza sunt pe la nivel A2

| MistarGoGu a răspuns:

Germania cam greut fara germana! Poate intr-un oras mare *( Frankfurt / Main sau Munchen sa te accepte cu engleza la un hotel mare 4 sau 5 stele ). Încearcă Elvetia partea vorbitoare de franceza *( Lausane ), Sudul Franței daca te stii rea de frig *( Nisa, Cannes sau Saint Tropez ).
La varsta ta nu prea mult depinde si de locație, oricum la tips ca ospătar poate mai " ciupesti " ceva de la unul mai generos! Baftă!