| DumiAlex98 a întrebat:

Sunt in clasa a8-a si vreau la stiinte sociale. Urasc materiile FIXE(Mate,Fizica, Chimie). Ma puteti ajuta cu mai multe detalii? Ce materii se fac? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cynthia13 a răspuns:

Hey happy Si eu sunt la stiinte sociala(clasa a 10-a acum).
Dai teza la:
-Romana(ai 4 ore pe saptamana, iar din a 11-a 3)
-Geografie/Istorie
-Engleza
-Logica(clasa a 9-a), Psihologie(clasa a 10-a), Econimie(clasa a 11-a), Filozofie(clasa a 12-a)

In rest, fizica faci 2 ore pe saptamana, chimie o ora, biologie o ora, iar din clasa a 11-a scapi de ele de tot.Materia este foarte simplificata fata de cea de la mate-info.

Faci latina pana in clasa a 10-a.
-franceza 2 ore(sau germana)
-nu faci informatica,dar faci TIC(tehnologia informatiei si a comunicarii, adica lucrezi la calculator in diferite programe cum sunt word, paint, power point, etc).La TIC faci 2 ore in a 9-a si in rest faci cate o ora.
-mate pana in a 12-a, 2 ore(cls. 9 si 10) si 1 ora in rest.
-orele la istorie cresc pe masura trecerii anilor:2 ore(a 9-a), 3 ore a 10-a, 4 ore a 11-a si 5 ore a 12-a(de obicei se alege optionalul la aceasta materie, de aceea numarul este ridicat pentru ca este foarte importanta pentru BAC.

Si..nu dai BAC-ul la mate.YEY

Sper ca te-am ajutat.Succes la examene si sper sa intri la liceul dorit. Daca mai ai intrebari, ma gasesti aici. happy

3 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Stiinte sociale: se studiaza mai intens istoria, logica, romana, engleza, franceza. Matematica, fizica, nu se pun accent absolut deloc, maxim 2 ore pe saptamana. Bac dai la: Engleza/Franceza (la alegere), Romana (obligatoriu), Logica si Istorie/Geografie (la alegere)

| iAmFabulosxo a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine. laughing mi.ar plăcea să discutăm. id meu; nicco. lore

| ANONIIIIMAA222 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema laughing : urasc materiile precum mate fizica chimie. de aceea vreau si eu la anul sa merg la stiinte sociale. Din cate stiu mate fizica chimie si biologie se fac pana in clasa a zecea. Materiile pe care se pune accent sunt: economia, logica, istoria si cam atat. Sper ca te-am ajutat big grin.