| totElodia a întrebat:

Sunt intr-o continua "ceata" referitor la alegerea liceului. Vreau mate info / stiinte ale naturii (am media 9.71). Inclin mai mult spre mate-info, insa mi-e frica de mor la informatica ...Nu am m-ai facut pana acum (cu limbajul de programare, etc.) E atat de grea pe cat am auzit? Am inteles ca e un fel de matematica... Nu stiu ce sa fac. Chiar as avea nevoie de putin ajutor / sprijin moral. Ce ziceti?
P.S : sunt din Ploiesti. Vreau sa merg undeva la Cuza sau la Caragiale.

2 răspunsuri:
| WholeWorld a răspuns:

Nu conteaza ce medie ai, poti avea si 10 pe linie.
Ca sa inveti informatica trebuie sa-ti dedici o parte imensa din timpul tau statului in fata calculatorului... si nu pe facebook.
Pentru programare trebuie sa fii pasionatthinking
Acum ai putine variante.
1.Te duci acolo vezi ca nu te descurci dupa nu te mai transferi si te chinui sa treci la info cu 5 si trebuie sa faci pregatire si gasesti greu profesori care sa rezolve toate problemele.
2.Nu te duci si te orientezi spre ce crezi ca ti-ar placea.(Daca ai medie mare nu trebuie sa intri la cel mai bun liceu).
Parerea mea este sa te duci doar daca ai cunostinte mari sau minime despre partea hardware si sofware.
Ti-as mai povesti dar exista si google pentru informatii.
Bafta.

| mylife415 a răspuns:

Informatica e grea..alege stiinte ale naturii.laughing