| IoanaPuppy31 a întrebat:

sunt la liceu si ma gandesc la ce facultate as putea da mai departe. M-am gandit in felul urmator pentru ca sunt confuza cand vine vorba de facultatea de litere, sa ma transfer de la filologie la stiinte sociale pentru ca de acolo ai mai multe optiuni? Eu nu as vrea sa ma fac profesoara si nici traducatoare chiar daca stapanesc engleza si romana destul de bine, mi-ati putea recomanda niste facultati, sa nu fie IT sau ceva la care se pune accent pe matematica, dupa care sa pot sa am si eu o meserie platita decent? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Nu conteaza liceul, dar e important sa ramai la profil uman ca ai bac usor, asteapta sa ajungi in clasa a 12 si analizeaza singura ce ti-ar placea sa faci. Sunt multi de la profil uman care fac medicina, s-au pregatit foarte bine pentru admitere si au si terminat facultatea de medicina foarte bine.

Discuta cu prieteni care sunt la diverse facultati, mergi la un psiholog si fa niste teste de aptitudini, consulta-te si vezi ce ti s-ar potrivi cel mai bine tie happy

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului. Intre filologie si stiinte sociale nu e mare diferenta, nu sunt optiuni in plus si nu te ajuta cu nimic la facultate, daca vrei ca profilul sa te ajute la ceva, te duci la mate-info sau la bio-chimie. O sa te chinui la o facultate de mate dupa 2 ani si ceva in care n-ai facut deloc asa ceva sau 4 ani in care minimul de matematica pe care l-ai facut e ceva gen... n5. Mergi pe real, o sa-ti fie mai bine. Nu are sens ce spui tu acolo cu stiinte sociale si mate.