| SmileToTheKiller a întrebat:

Bună TPU!
Sunt la sfârșit de clasa a VIII-a iar în curând trebuie să dau opțiunile pentru liceu. Sunt foarte nehotărâtă în privința asta. Tot ceea ce stiu este că am înclinații spre profilul real. Am discutat cu persoane din jurul meu si toți ma sfătuiesc sa merg mai departe pe mate-info deoarece la liceul respectiv la mate-info este elită si intra doar cei mai buni. Eu însă doresc sa merg mai departe pe medicină. Intreabarea mea este: pot sa merg la o facultate de medicină daca urmez profilul mate-info in liceu?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| copilaroasa2k17 a răspuns:

Buna. Dupa mine, profilul de mate-info e cel mai complex pentru ca ai mai multe optiuni in cariera dupa aceea. Deci da, de la mate-info poti merge cu siguranta si la medicina. Majoritatea care dau la acest profil merg la facultati de medicina. Mult succes si numai bine! happy

2 răspunsuri:
| NameInUse a răspuns:

Nu cred ca are treaba profilul cu alegerea facultatii.
Dar, daca vrei medicina, ai putea opta pentru Stiinte ale Naturii. Faci mai multa biologie, 2h/sapt., si iti va fi mai usor la facultate.
Ca, atata timp cat ai bacul luat, poti merge la ce facultate vrei, indiferent de profil.

| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Nu cred