| jsnsjsmsnsma a întrebat:

Buna TPU!
Sunt o fata de 13 ani. Mie nu mi-a venit menstruatia de 2 luni. Luna trecuta nu si asta nu a dat nicun semn ca vine. Eu nu mi-am inceput viata sexuala. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic...doar astepti sa-ti vina cand vrea el.
Tin eminte pe veci, ca tu ai ciclul de tip NEREGULAT si ca nu vei putea tine niciodata sa tii vreo aplicatie electronica sau calculator, fiindca ciclul neregulat NU se poate estima niciodata, deoarece vine hormonal, numai cand vrea el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te poti ingrijora daca nici luna urmatoare nu iti vine menstruatia, moment in care trebuie sa mergi la medic.Deocamdata esti relativ ok, se mai intampla.

| Robert2526 a răspuns:

Daca nu vine nici luna urmatoare, mergi la ginecolog

| Madaxo97 a răspuns:

Daca esti la început cu menstruatia e normal sa fie dereglata, o sa mai dureze cateva luni până se reglează. Vorbește cu mama ta, spune-i ca nu ti-a venit 2 luni si vezi ce zice, poate te duce la un ginecolog sa aflați daca există o problemă sau nu.

| vatadezahar24 a răspuns:

Hei! Esti mică, la început este normal ca menstruatia să fie neregulată, dacă nu îți vine în următoarea lună, ar fi indicat să vezi un ginecolog. Nu te îngrijora, este perfect firesc. Sănătate!

| vilpiko a răspuns:

Dacă ești la început e normal să fie dereglată.
Ai grija și la alimentație să mănânci suficient, să dormi bine. Ai putea să vorbești despre asta cu un adult să te sfătuiască și sa te îndrume.
Ai grija de tine și nu te stresa?