| Alxcp04 a întrebat:

Urmează să am examenul de clasa a 8-a si stiu ca o sa iau note mari pentru ca ma pregătesc si invat doar ca am o mica problema. Sunt foarte neatenta. De exemplu la o simulare am facut un exercițiu perfect pe ciornă, dar nu l-am scris pe foaia de examen. Imi pierd usor concentrarea si ma stresez foarte tare daca sunt presată de timp, de ex. Încep să tremur sau sa am mici atacuri de panica. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu te putem ajuta la examen, ca-i imposibil sa fim cu tine, dar poti sa o faci singur, daca te concenterzi strict pe ce ai de facut in examen.
ca sa te poti concentra, trebuie sa ai mintea si trupul odihnote, asadar, cu 1 saptamana inainte de examen, inchizi FaceBookul, instagramul Tweeter si ce alte jocuri mai ai pe PC, tableta sau telefon si renunti efectiv sa le maia accesezi, ca nu-s e intampla nimci daca faci asta pentru 1-2 saptamani, fiind in balanta, viitorul tau, cu un examen atatd e important.
In perioada asta, recapitulezi lectiile pentru examen si cand vrei sa te recreezi, iesi afara si te plimbi, sau faci sport.
Retine: fara nici un aparat electronic pentru 1-2 saptamani, ca creierul tau sa se poate focusa pe examen!

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să fii cât mai relaxată și după ce scrii pe foaia de examen verifică de două ori înainte să vezi dacă ai uitat ceva.
Emoții oricine poate avea, însă trebuie să încerci să fii cât mai atentă.

| CosminCD a răspuns:

Pai tu poti sa te ajuti. Trebuie sa ai mare grija de modul cum iti programezi totul in minte. Neatentia se poate rezolva marind doza de concetrare. Cred ca sfatul meu este sa nu incerci sa faci mai multe lucruri deodata: adica sa faci un exercitiu pe ciorna, insa dupa ce l-ai terminat, nu treci la altul pana cand nu-l transcri pe foaia de examen. Dupa ce ai terminat, abia atunci trebui la urmatorul. Trebuie sa ai ordine in minte si in actiuni. In ceea ce priveste timpul, nu te gandi prea mult la el. Prioritar este examenul, nu timpul. Iti doresc succes!