| Becka a întrebat:

:* Va rog sa imi raspunda doar cei care au Bichon Maltez. Vreau sa imi cumpar, si nu prea stiu ce e de capul lui. Adica cum e? Jucaus, prietenos, si as mai vrea sa stiu ce fel de alimentatie in trebuie. Va multumesc! :X

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Eu am o fetita si este foarte jucausa. Cu alimentatia, sunt o rasa pretentioasa, caci imediat se poate deranja la burtica. A mea nu mananca Pedigree de exemplu, nu ii prieste. Ii cumpar mancare pentru adulti (caci e mare de acum) de la Royal Canin (in jur de 25-30 lei kg). In rest, mai mananca la masa cu noi: carnita fiarta, cartofi, branzeturi, etc. Ai grija cu oasele, sa nu-i dai prea subtiri (la cele de pui ma refer) ca le poate inghiti si Doamne Fereste sa nu pateasca ceva. Ii mai cumpar DentaSticks (de la Pedigree, ma mir ca nu se deranjeaza la burtica) si ii dau. Dupa dulciuri e innebunita, iti dai seama. Uneori ii mai da cate o bucatica de ceva dulce, insa evit. Ma mai ascund de ea cand mananc dulciuri, sa nu-i fac poftalaughing Ii mai plac merele, morcovii, capsunile, etc. Vei descoperi si tu mai multe pe parcurs.

2 răspunsuri:
| TheStory a răspuns:

Este foarte frumos si jucaus, dar are nevoie de multa atentie, daca il lasi singur nu vrei sa-l vezi cum face.
Are un prieten.

| Dolce1907 a răspuns:

bun căţel de companie şi agrement
* inteligent, foarte uşor de educat, fapt ce le-a atras atenţia şi dresorilor de circ, care îl preferă în numerele lor
* frumos la aspect şi graţios
* foarte jucăuş, calitate pe care şi-o păstrează chiar şi la bătrîneţe
* speranţă mare de viaţă (în medie 15 ani, dar există şi cazuri cînd animalele au trecut de 18 ani, cu condiţia să fie ferite de umezeală)
* destul de tăcut
* îndrăzneţ, vigilent
* ataşat stăpînului
* un efort cît de mic îl menţine în formă, nu are nevoie de timp îndelungat sau antrenamente speciale ..Are un temperament ucaus, vioi, bland, devotat, foarte inteligent, gratios, curajos, poate fi invatat diverse trucuri, relationeaza bine cu alte animale, se enerveaza usor.big grin
Si eu imi doresc tot unul si abia astept sa am... m-am interesat mult despre ei mai ales ca si verisoara mea si-a luat una :-x sper ca te'am ajutat.big grin