| LarissaMouse a întrebat:

voi fi domnisoara de onoare la o nunta. ce datorii are domnisoara de ononre? ce trebuie sa faca?

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Pune floricele in piept invitatilor,tine cosuletul seara.
La cununie la biserica,domnisoara de onoare si cavalerul stau langa nasi,ca atunci cand o sa trebuiasca sa puna cununile pe cap mirilor,sa le tina lumanarile,si... dupa ce se taie tortul mai e o traditie ca sa ii puna voalul miresei in cap(bine,asa se face in Oltenia la ultima faza)
In rest, sta pe langa mireasa, doar de-aia e "sora".

| Hachiko_6637 a răspuns:

O domnisoara de onoare tine trena miresei, are/nu are cosulet cu petale de trandafiri...