| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec si eu in oras cu prietenii si nu stiu ce sa ii zic mamei ca sa ma lase... Am bagat-o deja pe aia ca merg la o pizza cu ei.Alte idei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-i spui adevarul, ca in caz de accident sau ceva rau, sa stie unde sa te caute, sau sa stie cu cine ai plecat.
Ai totusi 14 ani si esti micut si fara aparare.
Oricum, intoarcere acasa trebuie sa fie cel mai tarziu, la 9 seara.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu îi spui adevărul mamei tale?
Spune-i că vrei să ieși în oraș cu prietenii, nu e nimic rău în asta.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Am avut si eu problema asta cu parintii, nu aveam voie afara, mama era cam exigenta, exagerata, mereu inventam cate o poveste dar a mers asta de maxim 3 ori apoi nu ma mai lasa nici la paine pana m-am enervat groaznic si cum prindeam usa deschisa sau oportunitatea de a fugi din casa fix asta faceam, am repetat asta de 3 4 ori, plecam dimineata veneam seara sau cine stie cand, pana a realizat ca nu rezolva nimic daca ma tine in casa cu forta au urmat bineinteles discutii peste discutii, exagerari zi de zi dar aveam voie afara pana la ora 22 apoi cu timpul am crescut si nu a mai fost nevoie sa dau explicatii.
Alte idei. spune-i ca ti-ai uitat telefonul la cineva si te duci sa-l recuperezi si mai stai la un suc, spune-i ca mergi la un film ca ai castigat bilete gratis, spune-i ca mergi la mall sau la piscina.
A.mi-am amintit cand aveam voie doar pe palier la lift..omfg incredibil.

| katekd02 a răspuns:

Poți să îi spui că pur și simplu vrei să ieși cu prietenii tăi și să vă distrați. Promite-i că vei fi cuminte și că nu se va întâmpla nimic rău. Doar spune-i adevărul. Eu cred că va aprecia sinceritatea.