| Noname4love a întrebat:

Buna TPU... vreau si eu niste definitii ale popping`ului.

1 răspuns:
| Adda97 a răspuns:

Popping:

Poppingul a luat nastere la sfarsitul anilor '70 si inceputul anilor '80 fiind inventat de trupa de dans Electric Boogaloos, iar principalul fondator este membrul trupei cunoscut sub numele de Boogaloo Sam. Sursele spun ca s-a dezvoltat in zona Fresno California (USA) sub influenta stilului locking), in anii '82 au aparut si primele aparitii tv ale stilului - video

Acest stil este cu siguranta unul dintre cele mai complexe si cele mai diversificate stiluri de dans influentand in ultimi 30 de ani multe alte stiluri datorita libertati, creativitatii si complexitatii sale.

Acesta este format din mai multe "mini" stiluri sau subcategorii care evident unele au aparut pe parcursul evolutiei sale.

S-a plecat in principiu de la 5-6 stiluri (electric boogaloo, bogaloo, popping, waving, tutting, robo style) si au aparut pe parcurs multe altele, integrate in acelasi stil initial, precum: animation, snaking, cobra, scarecrow etc.

Animatia este o tehnica de popping care imita animatiile 3D folosindu-se stop motion. Necesita miscarea rigida si tensionata a muschilor pentru a realiza o animatie frame-by-frame. Acest stil detine acelasi principiu ca si stroboscopul, dar difera prin intensitatea miscarii.

Dansul lichid este un sil iluzoriu care se bazeaza pe miscarea fluenta si vizibil lichida a degetelor si a mainilor.Este conectata in mod special cu waving-ul.

Slow-motion este o tehnica de popping care consta in miscarea lenta si precisa a corpului pentru a crea senzatie de reluare.

Din punct de vedere al miscarii, esteticia se foloseste de anumite elemente pricipale precum: cordonarea si individualizarea fiecarui muschi si incheietura din corp, iluzii optice (pop-ul baza, wave-uri, mimarea anumitor iluzii cu ajutorul corpului uman etc.

Dansatori renumiti Salah, Aki, Kei, Kite, Jr Boogaloo, Popping Pete, Nam Hyun Joon, Skeeter Rabbit, Boogaloo Sam, Mr. Wiggles, Jsmooth etc. Artisti care au la baza dansului: Michael Jackson, Usher etc.

Popping-ul este un stil usor de combinat cu alte categorii componente ale StreetDance-ului - totul depinde de creativitatea si curajul dansatorilor. Cel mai bun exemplu este trupa deja cunoscuta voua jabbawockeez.