| micheilla a întrebat:

Buna TPU vreau si eu statusuri pentru o fata care a mintit un baiat si acum nu mai vorbeste cu mine. Ceva de genu : O minciuna spusa fara rost.Sau ceva de genu.Multumesc fundita

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Minciuna premeditata nu mai e chestiune de fantezie, ci de caracter.
Sa minti, este aproape mai bine decat sa copiezi adevarul spus de un altul, in primul caz esti om, in al doilea papagal.
Ce castiga cei care mint, ca nu sunt crezuti, cand spun adevarul?
Poti minti cu gura, dar cu expresia pe care o ai in acel moment, se spune intotdeauna adevarul.
Mincinos, cineva care spune un adevar neplacut. Daca nu putem spune adevarul, macar sa mintim frumos!
Oare ce o fi in inima unui mincinos, care spune ca minte?
Mincinosul este convingator, pentru ca el crede, cu adevarat ca spune adevarul.
Mincinosul ar trebui sa tina cont, ca pentru a fi crezut, nu trebuie sa spuna decat minciunile necesare.
Minciuna inspira incredere, e socotita o treapta superioara a adevarului.
Adevarul minciunii este ca minciuna, este un adevar, pentru cel care o crede.
Cel ce minte astazi pentru tine, maine va minti contra ta.
O minciuna nu ar avea nici un sens, decat daca adevarul este periculos.
Minciuna in toate imprejurarile il umileste pe om si se poate scuza, dar nu se poate ierta, caci nu se poate sti, unde are sa ajunga cel ce incepe cu ea.

Răspuns utilizator avertizat