| Maria_3931 a întrebat:

trebuie sa imi auziti problema asta si cred ca ati mai auzit-o la o fata:Am o problema cu greutatea nu mananc dar tot ma ingras sau nu slabesc! nu mananc apropae nimic de fapt dimineata cereale cu iaurt, la pranz nu mananc aproape nimic iar seara tot cereale cu iaurt si beau si 2 litri de apa...cred ca o sa innebunesc am 1 73 si aveam 50 de kg dar acum am 56.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Oooops! Ai 56 de kg la 1, 73 m si te consideri grasa?!? Cred ca glumesti! Daca e sa iti calculezi greutatea in functie de inaltime, dupa calculele stiintifice care arata la inaltimea ce o ai ce greutate trebuie sa ai (sti ca exista o asemenea "diagrama"?), ai observa ca de fapt tu ai mult mai putin decit e normal. Ma tem ca te uiti poate prea mult la unele forme pe care le ai (si care unui baiat ii vor place mult la timpul potrivit), si la reclame sau la prezentari de moda, unde "idealul" nu e altceva decit niste fete slabe, fara forme, fara nimic feminin in ele, si iti compari formele cu ale lor. Stai linistita, chiar daca ai citeva kg in plus, cine te va place, te va place si asa, latura interioara valoreaza mult mai mult decit exteriorul. Cind eu am inteles acest lucru, am inceput sa imi fac o multime de prieteni, chiar daca eram slab (ca si tine aproape - aveam 66 kg la 1, 98 m, si, spre deosebire de tine, nu stiam ce sa mai fac ca sa ma ingras - pina la urma am mers la sala totusi), si la fata nu aratam prea bine.
Daca chiar vrei un sfat, iata-l: cerealele au un aport caloric mare, deci ingrasa, ca toate cele bazate pe faina - piine, paste, prajituri, etc. Apoi, mai e si faptul ca maninci seara. Dar atit. Nu vreau sa te ajut sa ajungi iar la 50 de kg. Sunt sigur ca esti f frumoasa asa cum esti. De ce sa mai slabesti si sa mai pierzi din frumusete? Si tine minte secretul acesta: pentru un baiat, niciodata nu va fi o problema citeva kg in plus la o fata. Kg pe care tu nici macar nu le ai...

| Miha1308 a răspuns:

Si ai greutatea ideala...la inaltimea ta e potrivita aceasta greutate.Crede-ma si eu am aceeasi problema si incerc sa fac sa mai slabesc. Pune si mananca ca lumea sa nu patesti ca mine.Acum un an am avut o perioada de carteva luni in care mancam cum apucam si de obicei odata pe zi.Am slabit mult dar acum trag...am probleme cu stomacul.Am gastrita si am dureri ingrozitoare si perioade in care nu pot manca nimic.Si crede-ma ca nu e placut deloc pe langa faptul ca doare rau. Daca vrei sa slabesti sanatos ia si manaca de cateva ori pe zi, cate putin si din toate cate un pic nu doar cereale si iaurt.Corpului ii trebuie vitamine si proteine si acestea nu ajung.Mananca multe fructe si legume mai ales acum ca e sezonul, carne slaba peste si altele.Serios, nu te juca cu sanatatea ta si repet daca vrei sa slabesti, fa-o intr-un mod sanatos.Iti zic din experienta.Multa bafta!

| JustMusic a răspuns:

Aici gresesti tu daca nu manaci organismul nu mai face ce are de facut cu mancarea findca e putina organisml depune putinul acela drept pungute albe adica grasime

am si eu problem cu greutatea am reusit sa slabesc cu dieta asta
http://www.slabsaugras.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=52&idsec=10 am tinuto doar o saptamna dar dimineata am baut otet de mere{doua linguri intun pahar cu apa} si nu am mancat nimic dimineata la amiaz am mancat ce scrie dar seara mancam doar 3 biscuiti

sper ca te-am ajutat :-*

| madaluhsha a răspuns:

Buna...
56 de kg la 1, 73 e super ok.Si oricum infometarea nu e este buna pentru slabit. Cred ca ar' trebui sa mananci mai multe fructe si legume si sa incerci sa alergi dimineata pe la 8 si seara pe la 9.Succes in viatawinking

| SweetCherry a răspuns:

Cred ca la 1. 73 e foarte bine sa ai 56 de kg. Da ce vrei sa faci? Vrei sa ai fundul plat?
Eu am 1. 65 cred nu stiu sigur si am 45 de kg cred ca nu ai vrea sa fii in locul meu asa ca bucura-te cum arati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 152cm si 34kg laughing. incearca sa mergi cu bicla, sau sa alergi, dar tine un regim sanatos si,. a: nu manca dupa 6! oricum esti binehappy dar poti da cateva kg jos intr-un mod sanatos. Mie imi place sa fiu slaba ce tot ziceti voi de funduri plate?laughing
Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, esti chiar slaba... dar daca vrei sa fi foarte slaba nu manca nimic dupa 6 si mananca pana atunci cate ceva (putin, dar alimente usoare) cauta si tu regimuri pe 'net. Observ ca la baieti oricum nu le plac fetele ca mine(34kg si 152cm) am mai spus(desi mie imi place sa fiu f slaba), asa ca nu iti fa griji prea multe happy daca alergi zilnic dimineata (eventual seara) si nu mai manancu dulciuri, grasimi, prajeli etc, si seara nu o sa mai mananci, o sa dai cateva kg jos happy
dar ...cati ani ai? eu am 14( conteaza si asta)
cand depasesti o varsta nu mai esti ca o scandura(ca mine laughing]

| SarcasticEnchanter a răspuns:

La inaltimea care o ai, nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze greutatea. (http://www.plantelevietii.ro/greutate.html)
Probabil te-ai cantarit o data inainte de masa, iar apoi dupa masa. Probabil ai baut mai mai multe lichide. :-?
Eu mananc normal, dar am kilograme in plus pentru ca nu fac destul de multa miscare. :)