| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Anul acesta o sa dau si eu exaemenul de bacalaureat, dar mi-e foarte, foarte frica.Am inceput sa ma gandesc mai mult, imi fac fel si fel de ganduri rele, nu mai am mult pana cedez.La ora actuala mai am de invatat 5 comentarii la romana si 3 lectii la istorie, iar in rest de repetat tot. Ideea e ca simt ca nu mai pot si nu stiu ce sa mai fac pentru ca ma distrug psihic,stiu ca mai e putin pana la bac si mi s-a intamplat sa si plang. Cum ati trecut sau ce faceti voi, cei care sunteti a 12a?

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Bună. Nu sunt a-12a, îmi cer scuze, dar am văzut mesajul și am vrut să te ajut cumva. Ai auzit de documnetarul secretului? Este un documentar în care mai mulți oameni expică faptul că felul în care gândești controlează întâmplările din viața ta. Adică dacă renunți la stres și te gândești doar,, totul va fi bine, o să iau bacul cu brio" nici nu va fi altfel, pentru că nu îi dai minții tale și întâmplările din jurul tău altă alternativă. Ca să nu te zăpăcesc, o să-ți dau link-ul și îți spun sigur că o să te ajute foarte mult dacă vizionezi acest documentar:
https://youtu.be/k5VZ6t0rzgE
P.S: mie mi l-a recomandat un psiholog, pentru că aveam foarte multe probleme și nu știam ce să fac
Baftă!

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stai bine daca mai ai doar atat de invatat. Nu trebuie sa-ti faci probleme. O sa-l iei. Eu eram terminat de frica pentru ca nu stiam matematica deloc. Dupa vreo 20 de zile de pregatire destul de intensa, probabil din cauza emotiilor, toate cunostintele mi s-au concentrat, daca pot sa zic asa, si am reusit sa rezolv la matematica astfel incat sa fiu sigur ca voi lua peste 5. Rezultatul a fost mult mai mare decat ma asteptam: 6.15. La BAC este totul mai usor decat la simulari. Am ajuns la concluzia ca si cei de sus doresc ca elevii sa ia acest examen. Trebuie sa incerci sa te linistesti. Daca inca de pe acum esti foarte stresata, ce o sa te faci in ultima saptamana? Relaxeaza-te, bucura-te de viata, continua sa inveti insa nu face din asta o prioritate. Gandeste-te ca aceasta perioada este una de foc pentru tine. Dupa examen vei sta linistita, vei fi mandra de tine si te vei gandi cu placere la viitor. Nu te vei mai confrunta toata viata cu un asemenea examen.

| Andreea19Alina a răspuns:

Buna. Am dat examenul de bacalaureat anul trecut. Crede-ma, cu toti am trecut prin asa ceva, insa, gandeste-te ca altii sunt intr-o situatie mult mai rea(cum am fost si eu). Anul trecut invatam pentru bacalaureat si pentru admiterea la facultate, deci ma trezeam in fiecare zi pe la 6 si ma culcam pe la 3 si ceva; in acel timp slabisem mult si m-am ales cu probleme grave de sanatate. Din experienta mea vreau sa-ti spun ca este doar un examen din ce in ce mai banal, pentru care imi pare rau ca am invatat non stop, si in week-end-uri iar pana la urma nu mi-au folosit la nimic: nici nota de la examen nu conteaza atat de mult si nici ceea ce memorezi. Daca tu te plangi acum pentru cateva comentarii pe care trebuie sa le inveti, te asigur ca la facultate ai de memorat de peste 100 de ori mai mult si acolo sunt examene mult mai severe. Imi pare rau sa iti spun, dar ar trebui sa te trezesti la realitate! Daca tu "te distrugi psihic" acum, atunci nu cred ca vei rezista la facultate. Ar trebui sa te calmezi si sa inveti in continuare, dar sa te odihnesti suficient. Te asigur ca examenul pe care il vei da va fi atat de banal, incat iti va parea rau ca te-ai stresat atat si ai invatat atat de mult. Sincer, eu am inceput pregatirea pentru bacalaureat cu 2 ani inainte( ma pregateam inaintea celorlalti) insa am avut colegi care au invatat in ultimele saptamani si, de la mediile de 4 pe care le aveau la materiile din a 12 a, au reusit sa obtina o medie de 8 si ceva la examenul de bacalaureat. Asadar, daca vrei si muncesti, o sa reusesti, dar fara lamentari! Sper ca ai inteleg esentialul din ceea ce am dorit sa spun si, poti sa-mi adresezi aici alte intrebari despre acest examen.

| Doub a răspuns:

Lol, dar noi ăştia care mai avem de învăţat juma' de comentarii, ce să mai facem?
Relaxează-te.

| Radu284 a răspuns:

Trebuie doar sa te gandesti ca examenul de bac nu este chiar asa de important. Daca nu il iei, ai destul posibilitati, printre care si sa-l mai dai odata.

| CinevaNou a răspuns:

Stiu cum e T.T

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Si eu dau examenul de bacalaureat dar nu treiesc ceea ce traiesti tu. Mi se pare ca te agiti mult prea mult. De asta nici nu te poti concentra, tocmai acum, cand bate la usa. Nu iti face probleme, relaxeaza-te si ia toate lectiile pe rand cu calm. Cat timp iti ia sa inveti un comentariu? Sunt sigura ca nu prea mult. Nu te gandi ca maine dai bacul si nu esti pregatita suficient. Doar profita de timpul ramas si invata cat poti, dar nu exagera. Ia pauze si nu te mai obosi cu prea multa materie.
Poti sa inveti o zi la romana, in alta zi inveti la istorie si tot asa.
Sunt sigura ca te vei descurca. Mult succes!

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Pastile de ghimbir și tinctură de valeriană.
Niște materiale simple pentru subiectul III la română găsești aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html