| stefanik04 a întrebat:

Buna tuturor
As avea nevoie de ajutorul vostru
Dau funda!
Stiu ca e ciudat dar am nevoie de ajutorul vostru si de preteni adevarti
Cred ca pot sa incep prin a va spune ca am 14 ani si sunt timida, nu imi place sa ma bag in discutii degeaba si consider ca mai bie nu ai prieteni daca nu`s adevarati. Poate e o prostie, dar eu asa cred.
mMa inteleg bine cu colegii dar nimic mai mult, nu am incredere in ei si cred ca daca le-as zice ceva imediat s-ar afla (stiu asta pentru ca am spus la momndat o chestie la o fata, nimic important si nu era adevarat, dar am vrut sa stiu daca pot avea incredere in ea.In ziua urmatoare toata scoala a siu si m-a dsperat.Nu sunt o fata populara si nu vreau sa fiu, mi-e mai bine sa bnu stie multa luea cine sunt.)Totusi mi-ar placea sa am prieteni in care pot avea incredere si care ma pot ajuta, prieteni care nu ma mint.Ar fi dragut... Am o prietena cu care ma intelg mai bine, si ne spunem unele lucruri una alteia dar nu tot, ne oprim la un moment dat, ea imi spune mai multe iar eu nu spun nimanui nimic, dar eu parca nu pot spune, parca ma blocheaza ceva.Eu nu am probleme mari, dar uneori simt nevoia sa vb cu cineva care sa nu fie mami sau sora mea. Odata i-am spus ei temerile mele si m-a asculatat dar, stiu ca e ciudfat dar mi-am spus tot ofu fiind in fata eu si uitandu-ma in oglinda retrovizoare la fata ei, nu am avut curaju sa ma uit in ochii ei.
Asta se inampla si cand vb cu prietena mea, simt ca nu am prieteni adevaratati, si si daca vreau sa le spun ceva si am incredere in eei, parac ceva ma opreste.
As vrea sa am prieteni adevarti.Se spune ca baietii sunt prietenii cei mai buni(nu fetele), iar eu sunt de acord, dar si fetele pot fi prietene adevarate.
Acum va rog sa ma ajutati, si scuze ca a durat atat ce am avut de spus dar am simtit nevoia sa spun cuiva.
Multumesc! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Hey, sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie, nici eu nu pot avea incredere in cineva, deoarece am avut o prietena din copilarie pe care am numito prietena adevarata, dar din cauza ca era mai mica ca mine, eu am trecut la liceu ea este a 8a si anturaju a schimbat-o foarte mult, nici nu ma mai saluta, fara sai fi facut ceva. Dar iti zic din experienta ca prietena cea adevarata esti chiar tu insusi, numai tu poti scapa de tot ce te doare, deoarece toti iti vor da sfaturi diferite, si nu vei sti pe care sa il iei, sfatu tau insasi conteaza cel mai mult, dar daca ai vrea sa afli daca ea iti este prietena adevarata pune-o la mai multe incercari, pune-i intrebari si vezi reactile ei, asa iti vei da seama cel mai bine, daca este ea o prietena adevarata sau nu, dar dupa parerea mea prieteni adevarati nu exista decat familia ta, in rest toti sunt doar prietenii, si sicner e foarte greu sa iti recapati increderea in cineva, trebuie sa lupti si sa nu te lasi doborata.

5 răspunsuri:
| DroGuleTz a răspuns:

OO stiu cum e si eu am pati-to si sunt mai mikutza cu un an dar sa stii ca si prieteni adevarati iti fac multe rele pe la spate eu am avut asa probleme si am incetat cu timiditatea cateodat imi ascund timiditatea si este mai bine incearca si tuh o sa mearga pup dolce :* sper din suflet ca te-am ajutat big grin

| CenturyChild a răspuns:

Prietenii adevarati se gasesc greu si de multe ori prietenii in care poti avea incredere pot avea alte defecte gen sa fie superficiali sau sa faca glume proaste etc. De obicei daca nu ai incredere in asa zisii prieteni poti sa le povestesti ofurile tale despre persoanele pe care ei nu le cunosc. Asa nu te va afecta cu nimic. Dar e bine sa incerci sa cauti o persoana in care sa poti avea incredere si care eventual sa iti spuna multe si sa aiba la randul ei incredere in tine.

Am si eu o mica (,) curiozitate : Esti in zodia scorpion cumva? big grin

| CenturyChild a răspuns:

Stiu ca de obicei persoanele din zodia scorpion sunt mai introvertite si nu au incredere in alte persoane big grin.

| stefanik04 explică:

Multumesc mult de raspunsuri
si, CenturyChild, sunt zodia leu, dar de ce intrebi?

| stefanik04 explică:

Multumesc mult denisuk, o sa incerc dar nu stiu daca pot
mai ajuata tare mult