| SussieLex a întrebat:

As vrea sa va intreb cum as putea sa invat mai eficient pentru scoala?(avand in vedere ca nu am foarte mult timp)... Sunt o multime de materii si as vrea sa invat bine macar la cele mai importante.

Fundita pentru cel mai bun raspuns...promit:*

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Pai...inchizi PC-ul si Tv (in cel mai rau caz il lasi pe mute). Incerci sa nu iti bati capul cu grijile cotidiene...si sa iti amintesti spusele profesorului. Daca e materie de toceala ca geografia istoria sau biologia incearca sa inveti pe harta (la geografie) la istorie urmarind evenimentele (incerci sa ai cat de cat o succesiune logica, iti zic eu ca functioneaza) iar la biologie pe shema tabele cat mai simplificat. Dupa ce inveti baza "scheletul" incerci sa dezvolti ideeile.

La materiile fixe ca fizica chimia si matematica se invata mai intai teoria de baza. Dupa te intorci la lectia de zi si incerci sa lucrezi cateva exemple.
La romana ...gramatica: se invata schematic si le lucreaza pe exemplele din clasa. Literatura.hmm acolo trebuie sa stii opera intregal iar dupa incerci sa memorezi logic(nu pe derost) cate ceva din lectie. Restul vine dupa de la sine

P. S Poti sa iei si niste memo plus sau lecitina... ajuta memoria

Bafta, IndescribableChild.

2 răspunsuri:
| Raul_1269 a răspuns:

Incearca si tu sa ie Memoplus ca retii mult mai usor lectiile.
Spor la invatatbig grin.

| marinaforic a răspuns:

La mine functioneaza cu subliniatul, coloratul notiunilor de baza...incearca...nu ai nimic de pierdut