| Domyno a întrebat:

Buna tuturor. Pentru moment am nevoie de sfaturi din partea sexului masculin, dar pot sari in ajutor si doamnele daca patit asa ceva cu partenerii.
Pentru inceput am 18 ani (da' stiu mai am de mancat) si in ultimul timp rasul de fata devine un chin. Am inceput sa ma rad de vreo 3 - 4 ani si incep sa ma irit din ce in ce mai tare. De cand ma stiu folosesc aparate de la Gillette, si le-am folosit cred pe toate insa degeaba tot ma irit. Cu 3 lame. cu 5 lame, cu vibratii cu nu stiu ce naiba au mai inventata astia dar in zadar. Observ ca parca in zona obrajilor nu mai sunt asa de iritat dar pe gat... e ingrozitor.
Saptamanal ma rad cam de 3 ori ( schimb aparatul saptamanal), si intotdeauna dupa ce fac un dus fierbinte ca sa mi se mai deschida porii, si folosesc intotdeauna spuma de ras tot de la gillette, si dupa ce ma rad folosesc un balsam de la Yves Rocher (dintre toate e cel mai bun si cel mai calmant pentru tenul meu).

V-am insirat toate astea pentru ca ma bate gandul sa imi iau un aparat de ras electric, poate... poate imi va fi mai bine. Am vazut ca pe emag cele de la Philips sunt cele mai "laudate" si observ ca sunt de 2 tipuri cu capete flotante http://www.emag.ro/aparate-ras/aparat-de-barbierit-phili ps-hq-6970--pHQ6970
si cu sita http://www.emag.ro/aparate-ras/aparat-de-ras-braun-170-- p65727713
ma rog cele de la Philips sunt numai cu capete flotante.

Acum va rog (va si implor daca e cazul :D ) spuneti-mi ce sa fac sa imi iau sau nu? sunt bune, si daca da cum trebuie intretinute aparatele de ras electrice?
Thanx!

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Si tata are aceeasi problema. Dupa ras i se irita fata/gatul destul de rau.A fost la dermatolog, iar acesta i-a recomandat ceva balsam dupa ras, dar nu din comert, ci pe baza naturistita.
Poate ai un ten mai sensibil.
Apoi in legatura cu aparatul de ras electric...
Eu iti recomand cel de al doilea, Braun.
Braun este mult mai bun decat Philips big grin
Am avut epilator Philips acum 4 luni. Dupa ce il foloseam 5 minute se supraincalzea. Dupa o luna nu mai mergea deloc, se arse.
Am cumparat apoi epilator Braun si pot sa il folosesc cateva ore ca nu are nimic.
Plus ca ai zis tu ca cele de la Philips nu au sita.Mai bine l-ai luat pe cel de la Braun pentru ca are si capete flontate si e si cu sita.
Apoi aparatul de ras il cureti foarte usor.Trebuie tinut sub un jet de apa puternic.
Oricum daca vei vrea sa afli mai multe despre utilizare sigur o sa ai o carte cu instructiuni.
Sper ca te-am ajutat!