| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca o sa para putin ciudat insa,mi-e cam teama sa merg singura pe strada chiar si ziua pentru ca am vazut multe cazuri de atacuri, violuri la tv (in special la stiri).iar cand merg singura pe strada stau mereu cu frica sa nu fie cineva sa ma atace si am mereu senzatia ca cineva ma urmareste. Si nu m-a influentat tv-ul insa, cazuri de genul se intampla des, oriunde si nu poti sti din pacate cine iti iese in cale ori cine este in spatele tau.Si a fost un caz de un furt mai de mult in orasul meu si nimeni nu a sarit in ajutor,drept dovada ca poti fi atacat in ziua mare,cu multi oameni in prejur si nu se baga nimeni,chiar si daca esti in pericol de moarte, ceea ce este ingrijorator si trist in acelasi timp. Vreau sa ma simt in siguranta in tara si orasul meu insa in Romania nu prea ma simt, din pacate pentru ca sunt multi oameni rai cu ganduri negre.Si sa nu spuneti ca sa merg mereu cu cineva cand plec de acasa pentru ca na, la scoala sau in alt loc unde sunt nevoita sa merg singura, nu poate fi mereu cineva cu mine sa fiu in siguranta.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Genul de fată căreia îi este frică 24 din 24 să nu fie violată laughing Revino-ți, nenorociri se întâmplă zilnic peste tot, nu le prea putem împiedica iar știrile au rolul de a le evidenția. Dacă ți-e așa de frică baricadează-te în casă și nu mai ieși până la 50 de ani că poate atunci ți se va reduce șansa de viol.

| Sofer a răspuns:

Te afectează prea mult tv asta cu stirile astea si fel si fel de intamplari..accidente, violuri. Numai gandi asa ca nu sare nimeni pe strada sa te violeze.

| WaterDrop a răspuns:

Nu te mai uita asa mult la stiri.Este o sansa destul de mica sa patesti asa ceva.La televizor par multe pentru ca sunt din toata tara.

| pufulescu a răspuns:

Nu se poate sa gandesti atat de negativ! Hai ca nu e chiar asa, nu sunt nenorociri la tot pasul...
Fa altceva daca ti-e teama, invata tehnici de autoaparare, ia-ti un spray cu piper, ordoneaza-ti traseul si orele la care mergi asa incat sa eviti zonele rau-famate!
Nu ne putem inchide in casa de frica " nenorocirilor ", asa ce sa mai zic de accidente de circulatie sau de munca.