| adella a întrebat:

Buna. Va rog din suflet sa ma ajutati. Spuneti-mi va rog frumos cu as putea sa ma ingras, am 14 ani, 1, 65 m si 48 de kg. Eu nu prea mananc deloc daca sunt singura acasa...cum mama e plecata la munca mare parte din timp, nu mananc de dimineata, decat pe la vreo 4-5 vreun sandwich ceva doar atat(adica cand vine mama de la munca si sta gura pe mine sa mananc ), nu stiu de ce nu pot mananca de dim. pranz si cina, pur si simplu zic mananc mai incolo si tot asa chiar daca mi-e foame si uite asa trece ziua fara sa mananc mai nimic.straight face Am mai incercat eu sa ma ingras in iarna... iar daca ma tin de treaba chiar se vad rezultatele relativ repede... pot spune ca ma ingrasam cu cateva sute de grame pe zi. Este adevarat ca daca te ingrasi sau esti mai plinuta (solida) iti cresc sanii? Eu am observat ca aproape toate fetele care sunt putin mai solide au sanii...toate colege de la mine din clasa sunt mai plinute si au sani straight face...Va rog din suflet sa ma ajutati deja am inceput sa fiu complexata de acest lucru. crying nu stiu ce sa mai fac ce implus sa-mi dau ca sa ma tin de mancare, sa mananc macar cele 3 mese pe zi broken heart. Daca ati putea sa ma ajutati as fi foarte recunoscatoare sad

15 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Nu stiu.nu e vreo problema oarecare. Sa fi slabuta e mai bine decat sa fii plinuta! Daca esti plinuta poti sa ai probleme grave cu grasimea.si eu sunt asa...am 14 ani si am 52 de kg dar sunt bine la corp! Am realizat ca e mai bine slabuta... ei bine, poti avea probleme daca nu mananci deoarece ametesti! Daca esti slabuta n-are nimic dar daca nu mananci e grav si asta! Iti recomand sa iei vitamine...Si cu timpul o sa mearga! Dar sa nu te preocupe pe tine asta, cum arati, la varsta ta (si a mea laughing ) .parintii spun mereu ca e mai importanta scoala, nu infatisarea. Dar mama mea zice si ea la fel, dar spune ca e importanta si infatisarea cat de cat. Eu le am pe amandoua!

| lolly_3072 a răspuns:

Pt varsta ta.nu esti deloc grasa.si eu uit sa mananc cateodata.cand nu sunt parintii acasa.happy

| covexrobu a răspuns:

Ai 14 ani unde te grabesti? pana la 18-20 de ani te dezvolti incontinuu. Si eu cred ca iti sta bine cu greutatea ta la inaltimea ta. Nu fii complexata de faptul ca inca nu ti-au crescut sanii cat vrei tu ai rabdare si ai sa vezi ca o sa iti creasca. Si ce daca o sa ai sanii mai mici decat alte fete? Multe fete arata mai bine cu sanii mici decat cele cu laptaria dupa ele. Deci nu are rost sa te ingrasi. Asteapta si ai sa vezi rezultatele asteptarii tale. Bafta si nu te mai gandii la asta.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu o sa-ti dau o reteta pentru a lua in greutate. In schimb, am sa-ti dau cateva sfaturi. Incearca sa mananci regulat si pe cat posibil sa mananci dimineata. Alimentatia ta, bazata pe cate un sandwich ici si colo, nu e sanatoasa si prin urmare, nu-ti face bine. Esti in perioada de crestere, asa ca ai nevoie de o alimentatie diversificata. Nu degeaba sta mama ta "cu gura pe tine" sa mananci. Ascult-o, ca sa nu regreti mai tarziu.

| dEutSa_8892 a răspuns:

La 14 ani...ai greutatea potrivita...bineinteles,n`ar strica sa ai 50 de kg... da`...

Sincer eu am 15 ani, si tt asa fc si eu...de dim. nu mananc, la pranz ff rar...si seara decat un sandwich...

In ultima vreme, cam asa mananc... dar inainte...mancam cam de vreo 3-4 ori pe zi...incearca sa faci sport, acest lucru te mentine in forma si iti da si pofta de mancare, de accea o sa simti nevoia sa mananci...chiar daca nai pofta de mancare incearca sa mananci...sau de dimineata incearca sa bei o cana cu lapte, sau un ceai...chiar daca nu mananci nimic si bei doar lapte, laptele te hraneste...la pranz incearca sa mananci macar o supa/ciorba.chiar daca mananci doar cartofii din ea si zeama chatterbox ca nu prea stiu cum sa zc...seara,incearca sa mananci dupa 7 [ daca vrei sa te ingrasi ]...si incearca sa mananci un ou si branza...incearca sa tii "regimu` " acesta [ bineinteles schimband alimentele, de ex: schimba oul cu sunca presata/carne, si branza cu cartofi fierti sau prajiti]...cam 1 saptamana... dupa aceea incearca sa mananci mai mult mai mult, pana ajungi sa mananci normal.happy

succes! eu asa am reusit sa ajung sa mananc normal happy

| cioco1tweety a răspuns:

Hei.sunt in aproximativ aceeasi situatie ca tine. daca vrei sa ai pofta de mancare ia niste vitamine(iti recomand eurovita).iti vor da pofta de mancare dar acum depinde si de organismul tau ca spre exemplu eu oricat as manca tot nu ma ingras.Incearca sa nu mai fi complexata de felul in care arati si sa te simti bine in pielea ta.Succes la ingrasat. dar nu prea mult ca stii vorba aia. ce e mult stricatongue

| alexxandru a răspuns:

Hmm. vrei 80 da kg si sa ai sani? te sfatuiesc sa nu! Eu mananc 1 data pa zi, dar tot intre 55-60 kg am, ani 15, 1.65 cm, si am si sani laughing! Da tot gras sunt, deci te sfatuiesc sa nu, cine te place te place asa cum esti, ai grija de tine si nu te mai tine de prosti sau de vorbele spuse de colegi, prieteni, si mai departe!

| maya_1276 a răspuns:

Va jucati. dar va jucati cu sanatatea vostra...pentru inaltimea ta.Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 54.5 si 68.1 kg... iar faza cu daca esti plinuta ai sani mari.stai linistita...ca multi se uita mai bine la o fata cu un corp perfect si sa arate bine.decat la una cu sani pana'n pamant.asa ca nu mai fii complexata...si pana la urma""Cine te place... te place asa cum esti""...succes

| emokid9329 a răspuns:

Eu zic s nu te chinui sa slabesti pentru ca esti bine...acum...depinde ca nu te-am vazut dar daca vrei neaparat sa te ingrasi mananca mancare fast-food seara...iesi cu prietenii si cumpara-ti kebab-uri si pizza. nu ca astea ar fi sanatoase dar decat sa nu mananci... energizantele au mult zahar te ingrasa si iti produc pofta de mancare...sau hai sa iti donez eu laughing am destula la 16 ani 1.74m si 78kg I don't want to see nu sunt tocmai bine...eu vreau sa slabesc dar nu pot din cauza fast-food-urilor si mai ales din caua mea...ba chiar m-am apucat si de fumat dar e o chestie stupida... fumatul nu slabeste... whatever... sper sa te ingrasi cat vreiwinking pa paaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graso.esti o grasa.mananci mult. un sandwich, pe zi? extraordinar, nu mai ai masura? jumatate nu-ti ajunge?

| Iulya_2892 a răspuns:

Mai nu e bine nici prea grasa... ce naiba!

| adella explică:

Mai ce tot aveti de spuneti ca vreau sa slabesc?:O Am scris clar ca vreau sa ma INGRAS nu sa SLABESC!

| anna_9582 a răspuns:

Dup parerea mea is bune kg pe care le ai la varsta ta doar ca incearca sa mananci macar cv dimineata micul dejun e cea mai importanta masa.

| deea_3968 a răspuns:

Hei esti nebuna?
eu am 13 ani si am 45 de kg si eu ma consider ftt grasa si am 1 70
tata mama ma fac grasa
si m-am saturat
eu nujj km sa slabesc si u vrei sa te ingrasi
eu te sfatuiesc sa nu te ingrasi pentru ca toti o sa rada de tine
ca nu iti dai seama cand te ingrasi
vrei sani?
pentru asta sunt sutienele cu burete
daca vrei sa fii cat o vaca e trebuie ta
pentru ceti trebuie sani
?
sa se holbeze baietii la tine
toate fetele din ziua de azi sunt slabe si u vrei s fii gras
trebuie ta

| conserva a răspuns:

Eu am 1`58.si 45 kg.iti dai seamasad.pff.la mine este chestia ca mananc...si iar mananc.adica intotdeauna am ceva in manalaughing. dar degeaba. a vreau sa-ti spun ca o perioada am luat peritol.cam o luna.si am pus pe mine 5kg.happy
am zis sa fac o pauza sa mai iau. dar am aflat ca afecteaza rinichii.asa ca am renuntat:0.acum mananc miere de salcam.bleaccckkk