| anonim_4396 a întrebat:

Buna!happy vara viitoare trebuie sa merg in germania, la matusa mea.Nu am iesit niciodata din tara si imi este putin teama, mai ales ca merg singura si inca cu avionul, iar germania este o limba foarte grea din care nu inteleg nimic.problema sta in felul urmator : cand ajung acolo m-oi descurca eu sa ajung pana acolo unde ma asteapta matusamea, insa la plecare ar fi problema. daca ma urc intr-un avion grresit?
P. S nu stiu mai deloc engleza si nu imi iau bilet cu TAROM

Răspuns Câştigător
| Pandicorn123 a răspuns:

nu te ingrijoara ca daca te vei ingrijora o sa faci totul prost calmeaza-te si mai invata engleza pana vara viitoare ca sa mai sti cate ceva dar nu prea ar trebui sa mergi singura esti inca copil Ar trebui sa te mai nsoteasca cineva dar daca nu nu iti face griji totul va fi bine discuta astasi cu parintii tai

2 răspunsuri:
| stweety10 a răspuns:

Pai sa te astepte matusa ta chiar la aeroport ca sa nu ai probleme si cand pleci sa faca la fel, sa mearga ea cu tine.

| xDianne a răspuns:

La 15 ani sa merg singura cu avionu, tocmai pan ain Germania e grav, dar daca esti descurcareata e ok. E o problema ca nu stii engleza, cel putin ia-ti un dictionar la tine, pentru orice eventualitate. Si problema ca urci intr.un avion gresit e ciudat. Poti invata [ din dictionare sau de la matusa ta ] cum se zice " Acesta este avionul catre Romania? " Persoan respectiava va zice " Yes/ no". Nu e foarte greu. Daca nu e iti arata care. [ am auzit ca sunt oameni repectosi ]. I.a stai, matusa ta nu poate sa te conduca pana a avion? Roag.o sa te ajute.