| Stixie a întrebat:

Verisoara mea este in clasa a 7-a si nu se descurca la matematica deloc.Nu ca nu ar vrea sa invete, dar nu o intelege.De ceva timp incoace, o framanta gandul la ce liceu va merge, si ca media la matematica o va "ajuta" sa ajunga la un liceu slab.Pana acum are note... mici si nu mai stie ce sa faca.Am incercat sa o ajut sa ii spun ca totul va fi bine, dar nu vrea sa asculte.De o saptamana merge la meditatii, dar prof. ei de meditatii este foarte exigenta, iar ea nu intelege nimic.Este foarte buna la sport, adora fotbalul, handbalul, romana, biologia, engleza, geografia...insa cand vine vorba de matematica... Iar prof. ei de la scoala nu face altceva decat sa o inspaimante si mai tare.Ca fara matematica nu faci nimic in viata si multe altele. Ce credeti ca ar trebui sa faca?

Răspuns Câştigător
| marsy a răspuns:

Nu-i nimic. are talent in altceva. si nu mori fara mate.
sh te descurci in vaiata si fara ea.
*prost sa fii. noroc sa ai **winking
si eu nu o cunosk. ma mai ajuta prietena mea. sau profa.
succese

12 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Matematica de a 7a este usoara daca esti atent cand ti se explica si daca cine iti explica stie sa te faca sa intelegi. Vorbeste si tu cu ea, explica-i, sau sa vorbeasca cu proful de mate sa ii spuna ca nu intelege.Nu e un capat de lume, trebuie sa inteleaga cumva.

| juniper a răspuns:

Cum a zis si georgi, e cam greu, trebuie sa fie atenta la ore, sa nu o mai distraga ceilalti colegi, iar cand invata acasa, sa o faca logic, nu cuvant cu cuvant, logic le ia pe fiecare si se uita la exemple, asa o sa inteleaga, algebra este foarte usoara si e preferata mea, dar la geometrie sunt varza tongue Dar umblu la meditatii si inteleg. Ajut-o sa invete dupa exemplele din carte.

| Emeraude a răspuns:

Nu e adevarat. Poti face multe si fara matematica.Eu, ca persoana care am detestat matematica, chiar daca ma descurcam la ea (in sensul ca aveam note de 8-9, ocazional 10 in gimnaziu... apoi doar 10 la liceu, pentru ca era materie foarte usoara tongue), am considerat si am vrut sa fac un lucru bun, fara a o implica.
Eu zic ca daca ai un meditator care sa-ti explice acolo unde nu intelgi, si daca te impinge putin de la spate, poti trece usor de la un nivel la altul... nu foarte brusc, de la 5-6 la 10, dar poti lua usor un 7-8 in lucrari! O spun din experienta, daca ai vointa, reusesti orice! Nu conteaza atat de mult media la matematica daca are mediile la celalalte materii mai mari. Cel mai bine ar fi sa intre la un profil uman (filologie, filologie bilingv, pedagogie-unde se face mate, dar la un nivel foarte usor-, stiinte sociale, la un liceu care se bazeaza pe turism, deci geografie, sau chiar sportiv...)
Exista nenumarate variante. Incearca in continuare sa o linistesti, vor trece repede si acesti doi ani si va ajunge la liceul la care va dori, cu siguranta daca are vointa!
Succes!
Pa-pa!

| Eu4EverX a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie!

Numai ca eu sunt in clasa a 8straight face...in a 7a am tras de ea mi-a iesit media 6straight face... dar anul asta nu cred ca mai merge.

La celelalte materii ma descurc bine... dar matematica nu o inteleg.si am reusit sa ii fac si pe parintii mei sa inteteaga ca NU POT!

| night_crawler a răspuns:

Spune-i sa intre la un liceu cu profil uman...adica fara matematicawinking

| buli a răspuns:

Asa sunt si eu. Uite au acum sunt la liceu si nu inteleg nimic la matematica, dar stii uneori te poti descurca si prin copiat.

Tu trebuie sa o faci sa vrea sa invete si dupa o sa invete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam dificil.ar trebui sa vorbeasca cu cineva sa o faca sa inteleaga ca are nevoie mare de matematica. undeva in trecut s-a rup ceva... o lectie neinvatata, neatenta...si uite urmarile.:-|ar trebui sa gaseasca pe cineva care sa-i explice tot cuvant cu cuvant, exercitiu cu exercitiu... dar sa o ia cu materie de clasa a 5, a6a...ca sa inteleaga lucrurile esentiale si usoare:-|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 10 la toate materiile in afara de mate mai am cate un noua pe acolo da... si e foarte greu la mate in clasa a 7a recunosc nici eu nu prea stiu daca ai incercat sa ii explici are si medi e clar ca nu vrea n am ceva cu sora ta dar nu cred ca are anbitie eu am si 10 dar si 2 de 7 dar eu nu ma obosesc am renuntat eram bata la fizica dar cand am avut ca vectori am stat toata noaptea din naintea testului n am inchis un ochi si am reusit! am stiut tot bine ca doamnea mi-a pus 9 doar dupa nume asta e problema ei. proful meu de mate e foarte bun e explicit sta si un un an sa iti repete de 10 ori pana intelegi da meditatii daca stai prin suceava lasa un msg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va trebuie Matematica de ce? Deoarece in viata poti sa te descurci si fara ea... Principalul sa stii a numara "banii" Celelalte le intilnesti cu timpul DE EGZEMPLU: azi la scoala mi-a dat o problema cu "CARTI" si no pututo nimeni rezolva Dar profesoara im-i spune de ce nu pati sa o rezolvi se deosebeste cu acea care am facut-o cu mani numa ca aceasta e cu carti AAAA doamda spun eu daca ar fi fost si aceasta cu bani am fi rezolvato deamu. Asa cum am mai spus nu va trebuie matimatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa dea la un liceu de sport cel mai sigur mod si nu va mai avea asa de multe problleme cu matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 7a si nu inteleg cand imi prede o lectie dar cand vin acasa ma duc si repet ca sa fie pe intelesul meu gasesc o cale usoara de a retine. sper ca v-a placut sugiestia mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisamasi pe ea de matematica eu am 5 5 5 10 10 8 si ma doare fix undeva