| CheetahQueen a întrebat:

Buna :*. Verisoara mea mi-a cerut ajutorul cu o problema foarte delicata: Familia ei o omoara, adica ea are 11 ani si tatal ei 51 si o trateaza ca pe o sclava:o injura de biserica, o bate tipa la ea si o puna sa spele, sa calce, sa mature etc la 11 anii. O data i-a zis ca daca nu face ceva o omoara ca doar are 22 de ani, cica.Biata mea verisoara stie ca de cand in vede ziua ei sa sticat.Isi doreste sa fuga de acasa pentru ca nici mama ei nu o ajuta si ea face la fel.Verisoara mea e premianta in clasa a-6-a si toti vecini o lauda, dar dati-va seama cum se simte cand vede alti copii cu parintii lor atat de fericiti si cand ai ei iau spus in fata ca de cand s-a nascut ea numai certuri au existat! Cum sa imi ajut verisoara, chiar nu stiu ce sa fac... Ea ar vrea sa se faca biolog marin, dar parintii ei o vad casatorita la 16 ani cu un sot de 22 si la cratite toata ziua... Mie fff mila de ea. Ce sa fac sa o ajut? fundita.

1 răspuns:
| Bibbi1507 a răspuns:

Pai un inceput bun ar fi sa vorbesti si cu parintii tai. Trebuie sa se duca la protectia copilului sau la politie. Dar daca se va duce, verisoara ta va fi luata de autoritati.Si ca sa nu se intample una ca asta, e bine ca aprintii tai sa se duca la protectia copilului, protectia copilului sa o ia pe verisoara ta iar parintii sa o adopte.sau sa o lase sa stea la voi daca adoptata nu. FUNDA?big grin