| alice_6789 a întrebat:

Voi intra in clasa a 9-a si voi avea o colega de clasa care nu ne suportam... Ea ma barfeste mult si vorbeste despre mine parca ar fi invidioasa si s-ar crede mai superioara...Desi nu o suport nu m-am certat cu ea niciodata pentru ca nu sunt o fire certareata si impulsiva..., dar s-o vad in fiecare zi ca se uita urat la mine si ca mai zice cate ceva despre mine este insuportabil... Va rog ajutati-ma sa gasesc o solutie sa ma evite pur si simplu...

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

@alice, asculta sfatul meu, fii indiferenta cu ea, indiferenta o va aduce cu picioarele pe pamant, considera ca ea nu este in acea clasa, daca poti face acest lucru, esti cineva. Dar iti mai dau un sfat, la randul tau nu vorbi cu nicio colega despre ea, pentru ca intr-adevar atunci se instaleaza barfa, care duce la tracasare, comportament necontrolat...demonstreaza-i ca ai trecut de faza adolescentei si te indrepti spre o tinerete matura cu un comportament la fel de matur...sa nu razi, dar s-ar putea ca mai tarziu sa va dati seama ca aceste barfe au fost niste iesiri adolescentine si poate chiar sa va impacati si sa deveniti prietene.
Am incredere in judecata ta, viata ta acum incepe cu adevarat, de ce s-o intuneci cu asa o problema de nimic. Hai, bafta!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut happy

Ignor-o, arata-i ca poti mai mult decat ea, ca nu-ti pasa ca te vorbeste de rau, fiindca este prea neinsemnata ca sa-ti atraga macar atentia.Pana la urma, se plictiseste si te lasa in pace.

Si colegii vor vedea ca nu esti la fel ca ea, daca nu-i raspunzi provocarilor.Vazand-o barfitoare, poate o vor evita si ei.Baftabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am exact aceeasi problema! ea e genul de fata frumoasa, inteligenta sireata, tupeista, care se baga pe sub pielea profesorilor...si de genul "cine`s eu!" se crede mare si tare, dar eu sincer o ignor, e concurenta mea nr 1 dar o inving invatand mai bine ca ea si prin felul meu de a fi, asta e! love struck