| CarminaDenisa13 a întrebat:

Vreau sa va cer sfatul in legatura cu o chestie.Am 17 ani si de ceva timp am inceput sa imi pun intrebari legate de orientarea mea sexuala( sunt fata), Probabil faptul ca mi-am pus astfel de intrebari a fost cea mai mare greseala a mea pentru ca ma omoara gandul ca as putea fi pe invers.Am fost atrasa de baieti toata viata, nu m-am uitat niciodata la o fata dar nu am fost niciodata indragostita de un baiat ca sa stiu 100% ca imi plac baietii.Inca de cand eram pe clasa 1 a inceput sa imi placa de baieti.Mereu am fost o persoana idealista si visul meu cel mai mare a fost sa imi fac o familie cu un baiat..ma si visam cu baieti si niciodata cu o fata.Problema este ca uneori ii urasc pe baieti(poate pentru faptul ca sunt mai "puternici " ca femeile sau nu stiu dar pur si simplu asa simt ) si mereu m-am inteles mai bine cu mama decat cu tata. Oare este vreo problema in asta? Mi-am dat seama ca sunt de acord cu lesbienele si ca nu mi se par scarboase(poate pentru ca mereu vad in filme si seriale ) lucru care ma inspaimanta.Am citit ca homosexualitatea este ceva cu care te nasti ..si atunci ma intreb ca daca as fi fost pe invers nu ar fi trebuit sa imi placa fetele inca de cand eram mica? Cu cat ma intreb mai mult daca am probleme de genul cu atat sunt mai confuza si nu stiu ce sa fac.Sa fiu pe invers ar fi un chin total, toate visele mele s-ar spulbera.Toate astea sunt din cauza varstei sau poate fi ceva neineregula cu mine?

7 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Deci, orientarea sexuală nu este neapărat ceva cu care te naşti în opinia mea, ci poate fi ceva fluid, adică tu ai putea fi bisexuală de exemplu şi să ai perioade când te simţi atrasă şi de fete. Cred că la bază pot sta şi hormonii, din câte am înţeles lesbienele în general au nivele mai ridicate de testosteron sau ceva de genul. Văd că eşti foarte speriată de această posibilitate însă sincer nu ai de ce, nu e nimic în neregulă cu tine, ok să zicem că în 'cel mai rău caz' te vei simţi mai atrasă de o fată decât de un băiat la un moment dat, poţi experimenta, şi aşa te vei lămuri exact dacă eşti sau nu aşa cum crezi. Cine este cu adevărat alături de tine va trebui să înţeleagă şi să te accepte aşa cum eşti.

| Parmalat a răspuns:

Trebuie sa facem o diferenta intre a fi "pe invers", a simti o atractie sexuala fata de unele fete si a simti respingere fata de un anumit mod de comportament intalnit la baieti.

In momentul in care te simti atrasa de baieti, nu mai ai cum sa fii lesbiana. Forma asta de identitate implica respingere totala fata de barbati, psihologica si fizica (inclusiv fata de organul sexual masculin). Nu e cazul la tine.

Mai exista situatia in care te simti atrasa sexual atat de baieti cat si de fete. Se cheama bisexualitate, desigur, si este foarte la moda. Exista teorii care spun ca toti suntem bisexuali mai mult sau putin, si numai cutumele sociale ne fac sa ne reprimam atractia fata de acelasi sex, considerata inacceptabila.

Faptul ca simti atractie SI pentru acelasi sex nu inseamna ca nu poti avea o familie traditionala. Trebuie doar sa gasesti persoana potrivita.

Si, finally, exista situatia in care un anumit mod de comportament iti displace profund: dominare fizica, emotionala, vulgaritate, tendinte catre autoritate din partea barbatului, asumarea unui anumit rol social (gen "femeia sa stea la bucatarie, sa spele haine si sa aiba grija de copii") etc...

Faptul ca un mod de comportament iti displace nu inseamna ca esti lesbiana si nici macar bisexuala.

Dar atunci cand intalnesti suficient de multi baieti / barbati care se comporta astfel, exista posibilitatea ca in subconstientul tau sa generalizezi. Si sa tinzi catre o relatie de acelasi sex (in care nu vei fi neaparat fericita), doar pentru a scapa de modul respectiv de comportament.

Sfatul meu e sa experimentezi mai mult si sa incerci sa cunosti baieti inteligenti, cu care poti discuta lucrurile astea.

Un tip inteligent va intelege limitele tale de toleranta si va sti sa te faca sa te simti in largul tau intr-o relatie.

| T0T a răspuns:

Deci urăști băieții dintr-un orgoliu prostesc. Baftă cu lesbianismul, așa ajuți viitorii iubiți ce puteau apărea.

| OldSoul a răspuns:

Faptul ca esti de acord si ca intelegi si celelalte categorii sexuale daca pot sa spun asa, nu inseamna ca esti pe invers, pur si simplu ii intelegi si atat.
Asa sunt si eu, decat sa vad o relatie care nu merge si o persoana din ea sufara iar cealalta profita, mai bine sa le vad alaturi de o alta persoana de acelasi sex, dar sa fie fericiti/fericite si sa se bucure de viata.

| asdfq a răspuns:

Daca nu te atrag fetele, nu ai nici o problema. Esti ca marea majoritate, stai linistita. Ceea ce spui este foarte prostesc. E normal ca o fata sa se inteleaga mai bine cu mama ei decat cu tatal ca le apropie asemanarile rasiale. Cat despre partea cu idealismul, sezi potol ca ai abia 17, alte ar trebui sa fie preocuparile tale

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns:

Cu singuranta esti o fata normala si iti plac baieti!

| mosora2002 a răspuns:

Salut! Este o chestie perfect normala sa te bata ganduri de acest fel din cauza ca suntem bombardanti de mizerii prin mass media. E pefect normal ca inca nu te-ai indragostit (la unii dureaza mai multe pana isi gasesc pe cineva). Te rog citeste asta http://www.descopera.ro/......ascinante. Cu alte cuvinte suntem diferiti. Nu esista iubire intre persoane intre acelasi sex. Ai vazut animale ce fac asta?!(nu cred) Iar ce povesti incredibile de ''dragoste'' vezi prn filme sunt regizate in ultimul hal si se mediatizeaza pentru ca sunt multi oameni curiosi care se uita la asta(se vinde). Homosexualitatea se practica dn teribilism adolescentin, nu este ceva firesc si nu trebuie sa ii cazi in plasa.