| Alim177 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Parintii mei sunt extrem de stricti si nu găsesc nici o modalitate de a ii face sa inteleaga ca nu mai sunt mica si ca varsta nu arata gradul de maturitate.
Am 17 ani. nu am voie in oras, la aniversari..sau in orice alt loc imi doresc sa ma duc. Plus ca ma cearta orice as face..afara nu ma lasa sa ma duc. deci singura solutie este sa stau in casa si sa imi ocup timpul cu diverse. citesc, pictez. mai stau si pe telefon, dorm foarte mult. De exemplu, ieri era undeva in jurul orei 15 si dormeam..mama m-a trezit si m-a certat ca dorm. Apoi am luat telefonul si citeam un articol, cand mama a intrat in camera si mi-a luat telefonul pe motiv ca imi pierd timpul " aiurea". Mi-ar plăcea sa fac si alte lucruri, dar singura in casa..nu am alte optiuni. Nu mi se pare normal ca la varsta mea sa nu pot face absolut nimic. fara a fi certata.
Prietenii mei, de aceeasi varsta( unii chiar si mai mici) se duc la petreceri, baluri, ies in oras. si nu numai. Nu spun acum ca as vrea neaparat sa ies in astfel de locuri.dar macar in oras sa ma lase..simt nevoia de a socializa..de a simti si alt aer in afara de cel din casa. cand i-am spus asta mamei. a spus " Daca simti nevoia asta, scoate capul pe geam" ????
Fratele meu. care acum are 18 ani. de la varsta de 14 ani face tot ce isi doreste..Inteleg faptul ca vor sa ma protejeze..si ca e pentru binele meu. Si le multumesc ca au avut grija de mine, ca m-au educat astfel.dar imi doresc putina libertate..si chiar nu stiu cum sa le mai explic ca sunt destul de mare sa discern ce este bine si ce e rau si ca am nevoie sa fac propriile greseli pentru a invata din ele. nu ma pot feri la nesfarsit.

????!

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Uneori părinți cred că ne fac un bine ținându-ne stricți, alteori nu.
Uneori părinții nu lasă fetele să meargă la petreceri și să facă ceea ce fac celelalte fete pentru că este periculos. Există mulți băieți care caută altceva, nu ceea ce declară.
Fratele tău este băiat, părinții consideră că băieții se descurcă mai ușor în viață, că au puterea de a învinge o dispută prin mijloace violente.
Nu ai ce să faci. Cred că abia aștepți să te muți de lângă părinții tăi. Dar ce vei face? Vei reuși să te maturizezi suficient de repede pentru o astfel de schimbare?
Aceasta trebuie să le spui.

| AnonimaaaaG a răspuns:

Probabil oricat ai incerca sa vorbesti cu ei si sa le explici ca tu iti doresti sa iesi cu prieteni sau prin parc, la un suc, tot n ar intelege. Parintii o tin pe a lor, iar daca incerci sa vorbesti cu ei despre asta se enerveaza si incep sa țipe. Poti sa incerci sa i prinzi intr o stare buna si sa le spui ca iti doresti sa iesi, pentru ca esti mare si ai nevoie sa socializezi cu oameni, nu sa stai inchisa in casa. Fa i sa se puna pe ganduri, spune le ca mori in casa, te sufoci, ai nevoie de aer. Spune le ca nu ai prieteni din cauza lor. Fa i cumva sa se gandeasca la lucrurile astea si sa si schimbe decizia. Nu le mai acorda atata atentie. Habar n am. Stiu o prietena care are o mama la fel de stricta si daca ii spune ceva incepe sa țipe si nu ajunge la nimic cu ea. Nu are ce sa i faca. Altceva nu prea ai ce sa faci... decat sa iesi tu din casa fara sa i mai asculti. Dar nu cred ca ar fi foarte okk.