| AnaaMaria1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma cam framanta.

Astazi, mi-a venit ciclul menstrual, si asa cum toata lumea stie saptamana aceasta este Saptamana Patimilor cand se savarasesc Deniile in biserici si tin foarte mult sa merg la acestea precum si la Inviere.

Am auzit fel si fel de variante cum ca nu ar fi pacat sa intri in biserica in acea perioada a lunii daca porti o batista alba sau ca este pacat. chiar nu stiu ce sa mai cred.

Ati putea sa imi spuneti daca este pacat sau nu? Chiar tin foarte mult sa merg.

P:S. As vrea sa ma si impartasesc duminica, in prima zi de Paste. Este posibil?

Multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi buna si Paste Fericit!

Răspuns Câştigător
| betty678 a răspuns:

Eu ştiu de la mama mea care spunea că poţi intra în biserică şi te poţi împărtaşi şi în acea perioadă dar contează să fii curată. Adică în această săptămână să nu întreţii relaţii
sexuale. Cel puţin aşa ştiu de la mama mea care le are cu biserica. Baftă oricum!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De impartasit nu poti! Dar de intrat in biserica s-ar putea sa poti, trebuie sa vorbesti cu preotul care slujeste acolo.
Sigur ca, conteaza sa mergi dar oricum parerile sunt impartite si in randurile preotilor. Cauta sa vorbesti cu preotul si fa cum iti spune el nu cum auzi pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ಠ_ಠ

| Cupcake a răspuns:

Se zice ca murdaresti biserica daca intri atunci cand esti in acea perioada a lunii. Imi pare rau sa-ti zic, dar daca nu iti trece pana atunci nu ai cum sa mergi nici la Inviere si nici sa te impartasesti.

| Fintommi a răspuns:

Si daca te duci asa ce are? Lasa fata ca nu te controleaza nimeni si nu te pedepseste nimeni ..regulile lumii de 2 bani, sau povesti de'ale lor. Daca tie iti place sa mergi la biserica du-te la biserica. Ceea ce ai tu nu are nici o legatura. Asa se zice si ca cei cu parul roscat sunt rai, sau aia cu ochii albastrii sunt nu stiu cum. Superstitii.

| pitikDEn a răspuns:

Am auzit si eu chestii gen si de curiozitate am intrebat-o pe mama, si a zis ca lucrurile astea erau valabile in vremurile apuse (vechiul Testament) {atunci femeile chiar erau murdare }. eu una am mers la biserica si in "zilele alea" si nu are ce pacat sa fie daca Dumnezeu asa a facut lumeaa...(parerea mea)

| Andre_Andreea_1999 a răspuns:

Mie nu mi se pare corect...adica ce legatura are? Eu merg la biserica si in perioada aceea si nu are nimic. Conteaza sa mergi la bserica, si nu CUM mergi, e parerea mea.