| DarkVipera01 a întrebat:

Bună ziua, aș dori răspunsurile dumneavoastră.
Am vârsta de 17 ani, adolescent. Și mă simt singur. Pentru unii adolescența este perioada când vrei sa ai mulți prieteni și o persoana iubită, iar pentru alții adolescența este perioada aceea când vrei să a fii singur și liber, dar nu poți, deoarece nu ai vârsta necesară.
Eu mă încadrez în prima parte, mă înțeleg bine cu clasa. Și am câțiva prieteni din gimnaziu. Dar tot mă simt singur. Cu colegii nu mă pot întâlni în afară de școală, deoarece nu-s din același oraș în care îmi este liceul. Iar cu foști colegi am avut o relație mai specială, ca să înțelegeți eu sunt o persoană mai calmă și cum este proverbul acela "dacă ești bun, ești luat de prost". Practic sunt 2 colegi: cu unul sunt prieten doar pentru că suntem "prieteni de familie", iar cu altul pentru că simțeam nevoia să mai am un prieten. Dacă-i excludem pe acești foști colegi, cu fosta clasa nu m-am înțeles bine, deoarece se credeau "cool" dacă își băteau joc de noi. Dacă știau părinții 10% din toate batjocurile care trebuia sa le suport la școală în primii ani, mă mutau. Abia în ultimul an m-am înțeles mai bine cu ei, dar anul acela a trecut rapid și toți ne-am dus la licee separate.
Și asta mi-a lăsat o rană și la capitolul relații. Nu am avut nici o relație în real life. Timp de 3 ani, mi-am făcut prieteni și iubite în mediul online. Dar pentru nici o fată nu am simțit acel sentiment când simți ca ai face orice pentru persoana iubită. Simțeam un pic de iubire la început dar pe parcursul relație parcă se rezuma la mesaje cu "te iubesc" /"ce mai faci?" și cam atât. Și treceam ușor peste ele. La ultima relație am realizat că dacă continui așa nu mă ajută cu nimic. Și mai nou, noaptea când mă pun în pat îmi imaginez o fată imaginară cum o sărut și suntem fericiți. De aici mi-a venit ideea să cer ajutor pe acest site. Simt ca ar trebui sa schimb ceva, dar în același timp ma gândesc deja la bac care vine peste un an. Și că după bac și dacă merg planurile, intru la facultate și după mă concentrez pe relație. Nu știu ce as putea face. Nu pot să ies afară și să iau o fată la întâmplare și să o întreb dacă îmi dă nr și iasă cu mine. Ar fi aplicațiile alea dar nu știu (Tinder etc). Probabil o să greșesc aici, dar simt că pe aplicația aia nu o sa găsesc o fată cum îmi place mie, și anume bună la suflet și simplă.
Credeți ca sentimentul de iubire care îl vreau e normal la vârsta asa și nu ar trebui sa ma îngrijoresc?

1 răspuns:
| Crescent a răspuns:

Cred ca in aceeasi situatie ma aflu si eu. Avem aproape aceeasi varsta, oricum.
Unii dintre noi sunt altfel. Nu stiu cum ar trebui sa faca anumite chestii. Iar cat despre persoana aia cu care o sa fii., sunt sigura ca o sa apara la momentul potrivit.