| anonim_4396 a întrebat:

As vrea, daca ma puteti ajuta, sa-mi dati niste argumente contra : "scopul scuza mijloacele".
Este pentru o dezbatere pe aceasta tema, si nu prea stiu ce argumente as mai putea sa aduc.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Un exemplu poate e mai bun.
Sa presupunem ca nu vrei ca o persoana drag tie sa sufera intr-o boala cumplita care nu se poate vindeca / vegeteaza si este pe un pat de spital conectat la aparate.
(In unele tari este legal eutanasia).
Scopul este sa opresti daca este posibil suferinta prin a da acordul pentru deconectarea de la aparate, dar acest mijloc nu e sigur deloc ca ar fi moral si etic.