| Dhdhbfbc a întrebat:

Bună ziua. Dacă beau alcool la 16 ani, nu excesiv, afectează creierul cu ceva? Am auzit la tv ceva despre asta

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Odată ingerat, alcoolul este repede absorbit în tubul digestiv și în aproximativ o oră și jumătate se difuzează în sânge. Efectele durează câteva ore, în funcție de cantitatea de alcool ingerată și de viteza cu care a fost consumat. Femeile asimilează mai repede alcoolul, deoarece organismul femeilor conține mai puțină apă. Alcoolul se diluează în apă, în consecință concentrația alcoolică din sânge va fi mai mare la femei decât la bărbați, chiar dacă au băut aceeași cantitate de alcool.
După doua-trei beri sau patru cinci pahare de alcool, majoritatea oamenilor se simt mai relaxați și mai putin inhibați. Peste această cantitate, simți cum limba ți se împleticește, mișcările îți devin stângace, iar alcoolul în exces duce la pierderea echilibrului, stări de greață, vomă și amețeli.
Consumul de alcool la vârste fragede poate afecta procesul de învățare și performanțele școlare. Un studiu, care a evaluat memoria pe termen scurt a unor subiecți cu vârste cuprinse între 15 și 16 ani, din care o parte erau dependenți de alcool, a dovedit că aceștia memorează mai greu cuvinte și forme geometrice simple decat cei care nu au o problemă cu consumul de alcool.
Consumul de alcool în perioada adolescenței poate avea însă efecte grave pe termen lung. Persoanele care încep să bea înainte de vârsta de 15 ani sunt de patru ori mai predispuse la alcoolism decat cele care încep după vârsta de 20 de ani. Totuși, nu se știe dacă vinovată de acest efect este numai vârsta la care tinerii încep să bea și în ce măsură sunt implicați ceilalți factori de risc, precum mediul familial sau anturajul.
Creierul adolescentului se află în plin proces de dezvoltare, iar cele mai importante modificari au loc la nivelul lobului frontal și al hipocampului. Aceste zone sunt asociate cu motivația, controlul impulsivității și dependența. Alcoolul este o neurotoxina, ceea ce înseamnă că poate "otrăvi" creierul. El poate afecta modul în care organismul asimilează vitamina B, împiedicând astfel funcționarea normală a creierului.
Deci alcoolul nu este recomandat minorilor!