| Dem0N a întrebat:

Buna ziua/seara. Am fost martor la ceva care a ajuns sa ma socheze prin simplitatea actului respectiv... FURTUL DE BUZUNARE. Dap, astazi la ora 14; 00 am terminat orele. Aglomeratie prin autobuze si mereu am fost invatat sa am mare grija la buzunare dar ceva mi s-a intamplat. pe la jumatatea drumului o "șatră" de tigani s-a urcat pe usile din mijloc si au inceput sa se impinga intentionat in alte persoane pentru a le putea fura portofelele/telefoanele/banii. Am sesizat acest lucru persoanelor de langa mine dar in afara de niste mici injuraturi ale pasagerilor asupra acelor "rromi" nu s-a luat nicio masura. Intrebarea ar fi. Ce ar trebui sa fac eu ca adolescent de 17 ani pentru a reusi sa alung acele persoane? Nu am aplicat niciodata la violenta si mereu am incercat sa aplenez confilectele dar aici e un subiect pe carer nu stiu cum sa l tratez. Degeaba as incerca sa sun la politie, stiu ca ar dura prea mult si nu s-ar lua anumite masuri speciale(baga un bastonaj in buzunarul "protectorului" si s-a dus dracu' plangerea mea. Deci? voi ce faceti pentru a combate furtul de buzunare(in special de la persoanele de etnie)? Ma scuzati daca am gresit categoria!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine stai cu mainile in buzunarele unde ai portofelul si telefonul, eventual daca ai si ghiozdan stai in spate si te sprijinesti de "perete".
Cel mai bine e sa-ti ti telefonul si portofelul in pantaloni in partea din fata, cel putin daca ai blugi e destul de greu sa-ti fie sustrase bunurile fara sa simti, plus ca poti vedea daca se apropie cineva suspect de tine si iti poti baga mainile in buzunare astfel incat le va fi imposibil sa-ti sustraga bunurile din acele buzunare.
Altceva nu prea ai ce face.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Chiar daca tu nu vezi o solutie viabila, chiar asta ar trebui sa faci, sa suni la politie si sa-i denunti pe respectivii tigani. Facand asta, iti faci datoria de cetatean cinstit. De aici incolo, daca politia nu-si face datoria, nu mai tine de tine. Sa incerci sa intervii pe cont propriu, chiar daca, poate, ar fi mai eficient, nu merita. Risti sa fii agresat de respectivii hoti si nimeni sa nu intervina pentru tine. Te sfatuiesc sa continui sa ai grija la buzunare, mai ales atunci cand este aglomerat, sa semnalezi pasagerilor, in caz ca se incearca vreun furt si sa te retragi putin mai departe de "raza de actiune" si sa anunti politia.

| GdX a răspuns:

Ai grija de buzunare. Stai linistit ca nu sunt numai hoti de etnie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe cont propiu NU poti face nimic.
Cel mult poti anunta politia.
Si sa ai grija la buzunare.
Fa-ti un buzunaras secret pentru portofelul cu acte/bani.

| Mayhem666 a răspuns:

Trebuie sa ai mereu cu tine un pistol, si cu ala rezolvi totul laughing *Psycho Laugh*

| Dem0N explică:

Aplanez* acum am sesizat greseala

| Dem0N explică:

Stiu ca probabil asta ar fi cel mai indicat lucru dar luand logic treaba asta mi se pare inutil sa incerc sa sun la politie. Ori as fi luat in ras pentru ca am pus "Politia romana pe drumuri" (mi s-a mai intamplat odata sa ma aleg si cu amenda pentru un lucru similar) ori sa nu vina nimeni si sa raman ca prostul...

| Dem0N explică:

Multumesc de raspunsuri. Daca as putea sa dau funda tuturor ar fi perfect. Dar cum nu pot, ramaneti cu gandul ca ati facut o fapta buna.