| ZeePinkStar a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez windowsul (win. 7) si stiu ca driverele se instaleaza doar cu conexiune la internet, insa accesul la internet o sa-l am dupa finalizarea instalarii windowsului si setarile de wi-fi...deci ce nu stiu bine?big grin
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Păi, driverele nu au NEAPĂRAT nevoie de conexiune la net ca să le instalezi.
Dacă ai vreun CD/DVD de la PC cu ele atunci îl foloseşti.
Însă, în general Windows 7 instalează toate driverele. Mai bine zis el foloseşte utilitarul Plug and Play (când conectezi un dispozitiv nou la PC îţi arată o fereastră cu New Hardware detected). Ce nu instalează mereu Windows 7 este placa audio. Şi, în unele cazuri cea video.
Deci nu au treabă cu netul. Dacă descarci de pe net driverele e altceva. Poţi face asta manual sau foloseşte programe ce o fac în locul tău. Spre exemplu Driver Genius. Sau, drp.su pe care îl consider un excelent soft. Fiindcă e gratuit şi instalează automat toate programele. Nu are nevoie de net doar dacă nu găseşte driverele în pachet.
În rest ştii bine. Mai puţin că nu îţi trebuie placă wi-fi ca să ai acces la net. O placă normală de reţea, integrată în placa de bază ar putea fi de-ajuns. Acum asta depinde dacă ai router/modem. Dacă ai atunci apelezi la wi-fi.
Apoi, dacă vrei să-l piratezi (Windowsul) poţi descărca de pe digital river, o copie de Windows legală apoi poţi folosi WIndows loader by daz ca să-l activezi. Fiindcă, cine-l mai cumpără original (mă refer la licenţă). laughing
happy